Eğitim hayatındaki planlamalar, öğrenciler, veliler ve öğretmenler için önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Her yıl değişen takvimlerle birlikte, öğrencilerin ve ailelerin öğrenim hayatını planlamaları gerekiyor. Bu bağlamda, 2024 yılında okulların açılış tarihi, 15 tatilin sona eriş tarihi ve ara tatil dönemleri, toplumun gündemini oluşturuyor. Peki, Okullar ne zaman açılacak? 15 tatil ne zaman bitiyor? 2024 okullar ne zaman açılıyor ara tatil? Okul ne zaman kapanıyor? Detayları öğrenmek ve planlamalarını yapmak isteyenler için işte tüm bu konuların detayları...

Okullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki 20 milyonu aşkın öğrenci, 19 Ocak Cuma günü karnelerini alarak 16 gün sürecek yarıyıl tatiline giriş yaptı. Ancak, sosyal medyada dolaşan haberlere göre, tatilin bir aya çıkarıldığı iddiasının kaynağı olan internet haber sayfasının linki paylaşılmış, ancak resmi bir doğrulama olmamıştır.

15 tatil ne zaman bitiyor?

Öğrencilerin her yıl düzenli olarak 15 günlük ara tatil yapmalarına rağmen, bu süre bazen 1 aya kadar uzayabilmektedir. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 07.07.2023 tarihinde yayımlanan çalışma takvimine göre, 2023-2024 eğitim öğretim yılında yarıyıl tatili süresinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Yani, daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yarıyıl tatili 15 gün olarak planlanmıştır.

2024 okullar ne zaman açılıyor ara tatil?

22 Ocak Pazartesi günü başlayan yeni eğitim öğretim yılı yarıyıl tatili, 2 Şubat Cuma günü tamamlanacak. İkinci dönem ise 5 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve 14 Haziran Cuma günü sona erecek.

Okul ne zaman kapanıyor? 

İkinci dönem ara tatili ise 8 Nisan-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. 2024-2025 eğitim öğretim yılı ise 9 Eylül'de başlayacak.

Kaynak: Haber Merkezi