Reklam
Reklam
Reklam

Okul açtı, hayırseverlere çağrıda bulundu

Ak Parti Milletvekili Binali Yıldırım, Karşıyaka’da Kaptan Altay Altup tarafından yaptırılan 32 derslikli ilkokulun açılışına katıldı

Okul açtı, hayırseverlere çağrıda bulundu
09 Eylül 2019 - 16:13
Reklam

Yıldırım, törende yaptığı konuşmada hayırseverlere okul yaptırmaları çağrısında bulunarak, okul yaptıranlar için KDV muafiyeti olduğunu hatırlattı

SERCAN ÖZİPEKÇİ

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İzmir’e gelerek Uzmar Denizciliği ’in sahibi Kaptan Altay Altuğ tarafından Karşıyaka’da yaptırılan 32 derslikli ilkokulun açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da törene canlı bağlantıyla katılarak, okulu yaptıran hayırsevere teşekkür etti ve öğrencilere başarı diledi. Ardından Menderes’e de bir canlı bağlantı yapılarak, sembolik olarak yanan bölgelerin ağaçlandırıldı. Törenin ardından Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım çifti okul bahçesine fidan dikti.

Hayırsevere teşekkür

Eğitim öğretim yılı açılışında konuşan AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, “İzmirli 850 bin öğrencimize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun.  Bugün 18 milyonu bulan öğrencimiz ve 1 milyona yaklaşık öğretmenlerimiz ile ilk zil çaldı. Dersler, ödevler çeşitli etkinliklerle yavrularımıza geleceğe, hayata hazırlıyoruz. Okulda sadece eğitim olmaz; kültürel, spor ve sosyal faaliyetler de olur. Yavrularımız her şeyi pekiştirecek güzel günler göreceğiz. Hepimizin amacı yavrularımızı en iyi şekilde yetiştirmek insanlığa faydalı olmalarını sağlamak. Bu konuda okul önemli ama başarının sırrı; öğretmen öğrenci veli, üçgeninden geçiyor. Sadece öğretmen öğrenci değil veli de çok önemli. Bir öğretmen eşi olarak öğretmenliğin ne kadar ulvi olduğunu iyi bilirim. 32 derslik, konferans, spor salon, laboratuar, kantin, kütüphane en güzel şekilde yapıldı. Hem İzmir’e hem de Karşıyaka’ya yakıştı. Okulun yapımını üstlenen evlatlarımız için bende varım diye Kaptan Altay Altuğ ‘a huzurlarınızda teşekkür ederim.  Evlatları Kağan ve Noyan Altuğ okul yapımında büyük emek sarf etti onlara da çok teşekkür ederim. Hepimizin bildiği bir söz vardı; bir yıl içinde sonuç almak istiyorsan tohum ek, 10 yıl içinde sonuç almak istiyorsan fidan dik. 100 yıl içinde sonuç almak istiyorsan insan yetiştir bu eğitime geleceğe yapılan yatırımdır. Taşa, toprağa yapılan yatırım 30-40 yıl bilemedin 50 yıl sürer.  Ancak insana yapılan yatırımın ömrü nesilden nesle devam eder. Bizim dinimiz öğrenmeyi emreder. İlk emri okudur. İlim Çin’de olsa gidin öğrenin bulun diyor” diye konuştu.

“Okul yapan, KDV ödemeyecek”

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de yaşanan orman yangınlarına değinen Yıldırım, “Küresel iklim değişikliği ve ısınma nedeniyle maalesef mevsimler değişiyor. Kısa bir süre önce İzmir Menderes Bölgesinde birçok yangın oldu ve 100’lerce hektar kül oldu gitti. Adeta ciğerimiz yandı. Yeşillerimiz karaya, küle dönüştü. Bu yangınların arkasında da alçak, bölücü terör örgütü var. Sadece gençleri dağa çıkarmıyor, polisimizi, korucumuzu şehit etmiyor. Akciğerlerimizi de yakıyor. Ne yaparlarsa yapsınlar bugün 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu Cumhuriyetinde kuruluşudur. Ordumuz aldığı talimatla İlk hedefiniz Akdeniz talimatıyla İzmir’e girdi ve İzmir’i düşman işgalinden kurtardı. Cumhuriyeti kuran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlere rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Teröre karşı amansız mücadele veren Mehmetçiklerimize de kolaylık diliyorum. Bugün açılışla beraber; yakılan ormanları tekrar yeşertmek için farkındalık için MEB,  Valiliğimiz sembolik olarak fidan dikimini başlatacak. Asıl Kampanya ise 24 Kasım öğretmenler gününde olacak. 850 bin öğrencimiz tüm İzmir’in STK’ları ve İzmirliler yanan kül olan Menderes’teki o güzel yerleri tekrar fidanla buluşturacak. İzmir milli eğitimde çok mesafe aldı 3 bin civarında okulumuz 850 bin öğrenci ile eğitim öğretime başlıyoruz. Ama İzmir’de işimiz bitmedi göç alan ilçelerde yeni okullara ihtiyacımız var. Ben burada işadamlarına hayırseverlere çağrı yapmak istiyorum. Böyle güzel okullar yapalım ve okul ihtiyacını bir an önce tamamlayalım.  Okul yapanlar için başbakanlığım döneminde KDV muafiyeti getirmiştim. Eğer okul yaparsanız KDV ödemeyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

“20 okul daha açılacak”

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi de okulun açılışından duyduğu onu ve gurura vurgu yaptı. Yahşi, “Tüm giderleri en ufak zerresine kadar Kaptan Altay Altuğ tarafından  karşılanan bu okul hayırlı, uğurlu olsun. 850 bin öğrenci, 60 bin öğretmen adına teşekkür ediyorum. Bize verdiği talimatlar ve çizdiği ufuk için Cumhurbaşkanımıza da çok teşekkür ederim.  20 okulumuz daha hayırseverlerin bağışları sayesinde hizmete açılacak.  120 okul inşaatımız var bunun içinde son başbakanımıza ve İzmir milletvekillerimize teşekkür ederim” dedi.

“Eğitime katkıya devam”

Kaptan Altay Altuğ’un oğlu Noyan Altuğ da tören de söz aldı. Noyan, “70 yıldır denizlerine gönül verdiği ülkeye hizmet vermekten, denizden kazandığımızı eğitme vermekten  çok onur duyuyoruz. Bir milletin teminatı iyi yetiştirilmiş çocuklardır. Biz bunu en büyük vazife kabul ettik,  bu ailemizin kilometre taşıdır. Bize bu projede destek olan son Başkanımıza teşekkür ederim. Eğitime katkı sunmaya devam edeceğiz. Başta ulu Önderimize ve herkese şükranlarımızı sunuyoruz. 2010-2020 eğitim öğretim yılı başarı ve sağlık için de geçsin en büyük temennimiz” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum