Günümüzde sosyal medyanın hayatımızdaki yeri giderek artarken, eğitimcilerin de bu mecraları kullanma şekli önem kazanmaktadır. Öğrencilerinin görüntülerini velilerinden izin almadan sosyal medyada paylaşan öğretmenlere kınama cezası verilmesi kararlaştırıldı. Bu cezalar, öğretmenlerin sicil dosyalarında kaç yıl süreyle kalacak? Öğrencilerin görüntülerini çeken öğretmenler hakkında yeni düzenleme! Artık sosyal medyada paylaşamayacaklar. Öğretmenlerin mesleki sorumluluklarını yerine getirirken velilerin ve öğrencilerin mahremiyetine saygı göstermeleri beklenmektedir. Detaylara ulaşmak için okumaya devam edin...

Öğrencilerin görüntülerini çeken öğretmenler hakkında yeni düzenleme nedir?

Öğretmene şiddete karşı yaptırımları ağırlaştıran Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) taslağı, öğretmenlere yönelik disiplin hükümlerini de içeriyor. Bu yeni düzenleme, öğretmen ve eğitim kurumu yöneticileri için belirlenen disiplin cezalarını, öğretmenlik mesleğine özgü fiillerle de genişletiyor.

Son yıllarda öğrencileriyle çektikleri videoları sosyal medyada paylaşarak fenomen haline gelen öğretmenlere yönelik hükümler de ÖMK taslağında yer alıyor. Sabah gazetesinin haberine göre, veliden izin almadan öğrencilerin görüntülerini sosyal medyada paylaşan öğretmenlere kınama cezası verilecek. Taslakta bu durum şu şekilde belirtiliyor: "Öğrencilerin kişisel ve özel hayatına ilişkin bilgileri, öğrencilere ve eğitim süreçlerine ilişkin ses veya görüntüleri ilgili mevzuatta belirlenmiş usuller dışında paylaşma fiilinde kınama cezası uygulanacaktır." Bu kınama cezaları, öğretmenlerin sicil dosyasında 5 yıl boyunca kalacak.

Öğrencilerle birlikte video çekip paylaşan fenomen öğretmenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye genelinde, özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde görev yapan öğretmenler, sosyal medyada takipçi sayılarını artırmak amacıyla öğrencilerinin ders sırasındaki görüntülerini çekip yayınlıyor. Ancak çoğu öğretmen, bu görüntüleri paylaşmadan önce öğrencinin ailesinden izin almıyor. Uzmanlar, velinin izni olmadan öğrencilerine ait görselleri kişisel hesaplarından paylaşmanın istismar olarak değerlendirilebileceğini belirtiyor.

Önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine gelmesi beklenen ÖMK taslağı, öğrencilerine kötü örnek olabilecek davranışlarda bulunan öğretmenlere yönelik de disiplin hükümleri içeriyor. Örneğin, öğrencisinin yanında argo konuşan öğretmenlere aylıktan kesme cezası uygulanabilecek. Kanun taslağına göre aylıktan kesme cezası şu hâllerde verilebilecek:

  • Öğretmenlik mesleğiyle bağdaşmayacak şekilde öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek söz, davranış, hâl ve hareketlerde bulunmak.
  • Öğrencilerin başarılarının değerlendirilmesinde taraflı davranmak.
  • Eğitim-öğretim sürecinde Bakanlıkça onaylanan öğretim programının belirlediği amaç ve hedeflere aykırı faaliyet ve uygulamalar yapmak.
Kaynak: HABER MERKEZİ