Nöral terapinin, belirli vücut bölgelerine lokal anestezik maddelerin enjekte edilerek uygulanan bir tedavi yöntemi olduğunu belirten Saygı Hastanesi'nden Nöroloji Uzmanı Doktor Murat  Çolakkaya, “Bu yöntemin amacı, vücudun kendi iyileşme sürecini başlatmasına yardımcı olmaktır. Migren ağrısı, baş dönmesi, boyun ve bel fıtığı gibi durumlar, bağışıklık sistemi sorunları ve kronik yorgunluk gibi pek çok rahatsızlıkta nöral terapi tercih edilebilir. Ayrıca, nöral terapi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde de etkili olabilir. Bu sebeple oldukça geniş bir uygulama alanı bulunmaktadır. Nöral terapinin etkisi tedavi edilen rahatsızlığa ve uygulanan yönteme bağlı olarak değişebilir. Genellikle haftada 2 seans şeklinde başlanan tedavi, ilerleyen süreçte hastanın yanıtına göre seans aralıkları ve sıklığı belirlenir” şeklinde konuştu.

Nöroloji Uzmanı Doktor Murat  Çolakkaya

Kış aylarında güçlü bir bağışıklık için beslenme önerileri Kış aylarında güçlü bir bağışıklık için beslenme önerileri

Tedavi sürecinin, hastanın vücut özelliklerine ve tepkisine bağlı olarak değişiklik göstereceğini belirten Çolakkaya, “Seans sayısı genellikle 6 ile 12 arasında değişebilir. Nöral terapinin etki süresi kişiden kişiye farklılık gösterdiği için kesin bir süre vermek mümkün olmayabilir. Özellikle kan sulandırıcı kullanan hastaların tedavi sürecinde dikkatli olunmalıdır. Bu gibi durumlarda, tedavinin uzman bir doktor tarafından yönlendirilmesi önemlidir” dedi.

Çolakkaya, “Sonuç olarak, nöral terapi belirli sağlık sorunlarının tedavisinde etkili bir tamamlayıcı tıp yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ancak her tıbbi prosedürde olduğu gibi, bireysel durumlar ve tedaviye verilen yanıt farklılık gösterebilir. Bu yüzden, nöral terapi uygulaması için uzman bir doktora danışmak önemlidir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA