Norm Ender Cumhuriyet şarkısı

 Rapçi Norm Ender ve ekibinin Cumhuriyetin 100. yıl dönemi için özel olarak hazırladığı marş oldu. Norm Ender'in "Parla! 100 Yaşındasın" adını taşıyan bu marşı, sosyal medyanın gündemine oturdu.

Norm Ender - Parla şarkı sözleri

Yürüyoruz arkadaş.

İçimde bir telaş var

Bu kutlu gün bizim

Zafer dügün bizim

Yürüyoruz arkadaş.

Darbeler savaş

Düşmanız esarete,

Önderimle karşıyız. 

Telefonu şimdiden şarja takın, ocak elektrikliyse çayı unutun... 4 Aralık Kınık elektrik kesintisi Telefonu şimdiden şarja takın, ocak elektrikliyse çayı unutun... 4 Aralık Kınık elektrik kesintisi

Mavi gözlerin gibi 

Biz bu yurda aşığız. 

Duysun cihan, duysun biriz. 

Duysun bizim bu gök deniz. 

Parla hilal ve yıldızım, 

Parla beyaz ve kırmızım,

Türk'ün yolu Cumhuriyet, 

Parla 100 yaşındasın 

Parla hilal ve yıldızım,

Parla beyaz ve kırmızım.

Sensin yolum

Cumhuriyet 

Parla yüz yaşındasın.

Mavi gözlerin gibi 

Biz bu yurda aşığız.

Norm Ender kimdir?

Türk rap müziğinin önde gelen isimlerinden biri olarak bilinen Norm Ender, 10 yaşında Cartel müzik grubu sayesinde rap müziği keşfetti. İlkokul yıllarında müziğe ilgi duymaya başlayan Ender, lise eğitimini tamamladıktan sonra, 1999 yılında Erman Altınoğlu ile birlikte Norm grubunu kurdu. Norm Ender, 2001 yılında ilk profesyonel rap şarkısını yayınladı ve kısa süre içinde rap camiasında dikkat çekmeye başladı.

2004 yılında, müzik dünyasında tanınmaya devam eden Norm Ender, Akademi Türkiye müzik yarışması programına katıldı. Bu yarışma, onun müziğe olan tutkusunu daha da pekiştirdi. Ayrıca İzmir'in Bornova ilçesinde birçok diskoda sahne alarak rap şarkıları seslendirdi ve İstanbul'a çağrılarak Akademi Türkiye müzik yarışmasının fon müziğini yapmak üzere görevlendirildi.

2010 yılında, "İçinde Patlar" isimli solo bir rap albümü yayınladı ve albümdeki "Çıktık Yine Yollara" şarkısına bir video klip çekti. 2012 yılında yeni bir albüm yapma kararı aldı ve bu albümün tanıtımı için İzmir, Diyarbakır ve Ankara illerinde konserler verdi. Bu dönemde, "Norm Ender" takma adıyla müzik dünyasında tanınmaya başladı. Özellikle "Eksik Etek" şarkısı ile sosyal medyada büyük bir dikkat çekti.

Rap müziğe bir süre ara veren Norm Ender, 2017 yılında EMI-Universal Müzik Türkiye etiketiyle bir albüm daha çıkardı. 2019 yılında, "Mekanın Sahibi" adlı diss parçası ile büyük bir çıkış yakaladı. 2020'de "Konu Kilit" adlı bir parça yayınladı ve sürpriz bir şekilde "İhtiyacım Yok" adlı bir tekli daha piyasaya sürdü.

2020 yılında, Hummel markası ile bir sözleşme imzalayan Norm Ender, 2021 yılında da bu işbirliğini sürdürdü. Aynı yıl içinde DJ Faruk Sabancı ile birlikte "Bulamazdım" adlı deep house/rap parçasını yayınladı.

Norm Ender'in müzik kariyeri boyunca protest parçaları da bulunuyor. 19 Kasım 2021 tarihinde, "Kediler Aslan Olmaz" adlı protest şarkısını piyasaya sürdü. Ayrıca doğum günü olan 25 Mart 2022 tarihinde "Sus Artık" adlı bir parça daha yayınladı.

2023 yılına gelindiğinde, Norm Ender müzik dünyasında etkisini sürdürüyor. 5 Ağustos 2022'de "Sadece Öpücem" adlı parça ile eleştirilerin odağında yer aldı. 11 Kasım 2022'de ise "Bu Düş Çok Güzel" adlı şarkısı ile çocukluğuna ve eskilere olan özlemini ifade etti. Son olarak, 4 Ağustos 2023'te "Konuşun Konuşun" adlı bir diss parçasını piyasaya sürdü.

Kaynak: HABER MERKEZİ