Yazdığım gün gereği A Milli Takım’ın maçlarına biraz geriden değinmiş oluyorum. Fakat önceki karşılaşmayı değerlendirirken gelecek rakibimizin maç önünü de konuşuyoruz. Avusturya maçından sonraki gelişmeler de cabası… 

Çeyrek finale kalmak öyle kolay olmadı. Rakip hem çok formda, hem ev sahibi, hem de son hazırlık maçından dolayı bize karşı travmatik üstünlüğü vardı. Sahanın içine girince ilk düdükle birlikte her şey değişti. Daha saniyeler geçmeden turnuvanın en erken golünü atan Merih Demiral, A Milli Takımımızı rahatlattı. 

Tabii ki sonrası, söylediğim gibi biraz sıkıntılı geçti. Çünkü karşılaşma bu dakikadan sonra bizim sahamızda oynandı. Kale çizgisinden paralel giden toplar, rakibin kaçırdığı pozisyonlar hep yüreğimizi ağzımıza getirdi. Neyse ki ilk yarıyı 1-0 önde kapatmamız bizi biraz rahatlattı. Bir gol daha atsak sanki dayanırız gibi gözüktü. Maçın 59. dakikasında karşılaşmanın yıldızı Merih Demiral o istediğimiz ikinci golü attı. Gol sevinçleri çok tartışıldı. İşin siyasi değil spor yönüyle ilgilendiğim için bu konuya girmeyeceğim. 

Maçın başından beri iyi oynayan defansımız, bu dakikadan sonra adeta duvar ördü. Zaman zaman eleştirdiğimiz Abdülkerim yerinden hiç kıpırdamadı ve çok savaştı. Merih’i anlatmaya gerek yok zaten gördünüz. Kaan, Ferdi ve Mert Müldür sahada basmadık yer bırakmadı. Hatta Ferdi, bu maçta 12.2 km koşarak turnuva rekorunu kırdı. 

Ve tabii ki maç 2 -1’e geldikten sonra yapılan o muhteşem kurtarış. Zemin ıslak, kaleci ters ayakta yakalanmış. Top yerden sekiyor. Maçtan sonra yapılan matematiksel analize göre pozisyonun gol olma ihtimali % 94 gösterilirken pozisyonun kurtarılma ihtimali % 6. Yani milli eldiven Mert Günok, bir imkansızı başarıyor ve A Milli Takım’ın çeyrek finale yükselmesinde büyük pay sahibi oluyor. 

Artık bu zaferin mutluluğu geride kaldı. Bugün bambaşka bir sınava çıkıyoruz. Hollanda karşısında yarı finale kalacak güce sahibiz. Turnuvanın başından beri eleştirilen A Milli Takım, çok güzel bir form yakaladı. 

Şans yine yanımızda olursa belki de finale kadar gideriz. 

Neden olmasın?

Başarılar A Milli Takım!