NASA, Ay keşiflerini yeni bir boyuta taşıyarak Ay için özel bir zaman sistemi geliştirme planını duyurduğunda, kullanıcılar bu konuda merak içinde. Ay'da geçen zamanın nasıl ölçüleceği ve Ay saatinin ne olduğu gibi temel sorular, bilim ve uzay tutkunlarının gündemine oturdu. İşte bu yeni zaman sistemine ilişkin detaylar ve cevaplanması gereken tüm soruların yanıtları...

NASA'nın ay için yeni zaman sistemi planı: Ay saati nedir?

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay'da zamanın Dünya'ya göre daha hızlı aktığı gerçeğinden yola çıkarak yeni bir saat geliştirmeyi hedefliyor. Ay'a özgü bir zaman referansı olacak bu saat, Dünya'daki standart zaman sisteminden farklı olacak.

Ay'ın daha az yer çekimi nedeniyle zamanın günde ortalama 58,7 mikrosaniye daha hızlı ilerlediği biliniyor. Bu durum, uluslararası iş birliğiyle birlikte, NASA'nın ve ABD hükümetinin dikkatini çekti ve Ay'da kullanılmak üzere özel bir zaman sistemi geliştirilmesi kararı alındı.

NASA Uzay İletişimi ve Navigasyon Programı (SCaN) yetkilisi Kevin Coggins, Ay'ın yerçekimi farkından dolayı orada kullanılacak bir atom saatinin Dünya'dakinden farklı bir hızda çalışacağını belirtti. Coggins, bu yeni saat sisteminin Ay'daki tüm operasyonları etkileyeceğini ancak yaz ve kış saati uygulamalarının olmayacağını açıkladı.

NASA, bu yıl sonuna kadar bir ön taslak sunmayı ve 2026 sonunda da nihai bir plan hazırlamayı hedefliyor. Bu yeni zaman sistemi, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Dünya'ya yakın yörüngesinde kullanılan Evrensel Koordinat Zamanı'ndan (UTC) farklı olacak.

Öte yandan, 2026'ya kadar uzay aracı güvenliği ve astronotların ekipmanlarındaki sorunlar nedeniyle Ay'a inişin ertelendiği biliniyor. NASA, Artemis Misyonu kapsamında Eylül 2025'te astronotları Ay yörüngesine göndermeyi planlıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ