Özellikle sosyal medyaya damgasını vuran oldukça gündemi meşgul eden bir konu var. komedyen Metin Zakoğlu'nun sahne aldığı gösteriler engelleniyor. İddialara göre nedeni ise Siyasetçi Murat Kurum adına yaptığı şakanın sonucu bu durum. Murat Kurum hakkında espri yapan Komedyen Metin Zakoğlu'nun oyunlarını Kültür Bakanlığı iptal mi ediyor? bu durum nereye kadar devam edecek? Komedyen Metin Zakoğlu'nun hangi oyunları iptal edildi? tüm bu soruların detayları haberimizde yer almaktadır...

Komedyen Metin Zakoğlu'nun oyunlarını Kültür Bakanlığı neden iptal ediyor?

Atatürk Kültür Merkezi (AKM), komedyen Metin Zakoğlu'nun sahne aldığı gösterilere uyguladığı sansürle büyük tartışmalara neden oldu. BirGün gazetesinden Işıl Çalışkan'ın haberine göre, Zakoğlu'nun Şubat ayından bu yana AKM'de sergilediği performanslar arasında yer alan 7 Mayıs tarihli 'Hayrola Kayrola' isimli gösterisi sonrasında beş oyunu Kültür Bakanlığı tarafından iptal edildi.

Sansür iddialarını dile getiren Zakoğlu, gösterilerinin AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum ile ilgili yaptığı bir şaka sebebiyle yasaklandığını öne sürdü. Zakoğlu, “Şubat ayında Ferhan Şensoy’un ‘Hayrola Kayrola’ için ve nisan ayında da Gogol’un ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ isimli oyunlarımı oynamak üzere AKM yönetimi ile bir sözleşme imzaladık. Ama son oyunda Murat Kurum ile ilgili yaptığım hiçbir hakaret içermeyen espri nedeniyle sansüre uğradım" dedi.

Sansüre tepki gösteren Zakoğlu, "Sanatçıların ağzı torba değildir, kimse büzemez. Ellerinde resmi kayıtlı belge olmadan son derece masum bir şakayla kimse sanatçıyı sanatçılara ait mekânlardan kovamaz" ifadelerini kullandı. Ayrıca, iptal edilen oyunlar arasında 24 Mayıs ve 29 Mayıs tarihlerinde sahnelenecek 'Bir Delinin Hatıra Defteri' ile Haziran ayında yapılması planlanan gösterimlerin bulunduğu belirtildi.

Metin Zakoğlu kimdir?

Komedyen Metin Zakoğlu, İstanbul'un Eyüp semtinde doğmuş ve gençliğini Suadiye'de geçirmiştir. Ailesi, babası Radyo Sanatçısı Kadir Kubilay Zakoğlu ve annesi ev hanımı Sevim Zakoğlu tarafından büyütülmüştür. Altı kardeşin en küçüğü olan Metin Zakoğlu, sanat hayatına Şehir Tiyatroları'nda başlamıştır. 1994 yılında Şehir Tiyatroları sınavını kazanarak bu kurumda görev almış ve birçok oyununun yazarlığını ve yönetmenliğini üstlenmiştir.

TRT İstanbul radyosu için yazdığı ilk yazılarını "Tatil Sabahı" adlı programa yazmış ve aynı zamanda başrolünde oynamıştır. Sanat hayatında önemli bir yere sahip olan Zakoğlu, 2010 yılında yazdığı "HERKES Mİ ALDATIR?" adlı oyunu sinemaya uyarlanmış ve bu filmdeki performansıyla "EN İYİ ERKEK OYUNCU" ödülüne aday gösterilmiştir.

Metin Zakoğlu, televizyon, sinema ve reklam filmlerinde de önemli rollerde yer almıştır. Bazı önemli projeleri arasında "KURŞUN YARASI", "VAY ANAM VAY", "HAYAL VE GERÇEK", "KISMET", "TÜRK MALI", "UZAKTAN KUMANDA", "CANIM BENİM" gibi yapımlar bulunmaktadır. Ayrıca, TV reklamlarında da birçok markanın tanıtımında yer almıştır.

Şu anda "EVDE TİYATRO" ve "CAFE THEATRE" çalışmalarına devam eden Metin Zakoğlu, aynı zamanda "BANA BİR YALAN SÖYLE" adlı kitabıyla da okurlarla buluşmuştur.

Metin Zakoğlu mesleği ne?

1994 yılında Şehir Tiyatroları sınavını kazanarak, 2001 yılına kadar bu önemli tiyatroda görev alan Zakoğlu, aynı zamanda yazı yeteneğiyle de dikkat çeker. Oyunlarının birçoğunu kendi yazıp yöneterek sanat dünyasına damgasını vurur.Metin Zakoğlu hem tiyatro sahnelerindeki usta performanslarıyla hem de sinema dünyasındaki başarılarıyla adından sıkça söz ettiren bir sanatçı olarak yoluna devam ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ