Türkiye'nin yakın tarihine tanıklık eden ve toplumsal olaylara şekil veren isimlerden biri olan Muammer Aksoy, adını ölümüyle birlikte hafızalara kazımış bir isimdir. Vatandaşlar tarafından merakla araştırılan "Muammer Aksoy kimdir?" sorusuna detaylı bir cevap bulmak amacıyla, bu yazıda Muammer Aksoy'un hayatının kritik noktaları ve ölümüne dair önemli bilgiler derlenmiştir. İşte Muammer Aksoy kimdir? Muammer Aksoy neden öldü? Muammer Aksoy ne zaman öldü? Muammer Aksoy kaç yaşında öldü?sorularının yanıtları haberimizde...

Muammer Aksoy kimdir?

Mustafa Muammer Aksoy (1917; İbradı, Antalya - 31 Ocak 1990, Ankara), Türk hukukçu, siyasetçi ve yazardır. 1961 Anayasası'nı hazırlayan komisyonun sözcülüğünü yapmıştır. Milletvekili Numan Aksoy'un oğludur. 1990 yılında, faili meçhul bir cinayet sonucu hayatını kaybetmiştir.

Hayatı: İbradılı Hacı Musazade Numan Aksoy ve Hattatzade Mustafa Hulusi'nin kızı Nadire Aksoy'un oğludur. Kardeşleri Prof. Dr. Muzaffer Aksoy, Nilüfer Pehlivanlı, Dr. Fikret Aksoy ve Sevim Batukan'dır. Ülke Aksoy ile evli olan Muammer Aksoy, Işık ve Arın isminde iki oğul ile Aslı, Muammer Can Aksoy ve İlke Aksoy isimli üç toruna sahiptir.

1939'da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden tüm derslerinden tam not alarak mezun olduktan sonra Zürih Üniversitesi Hukuk ve Devlet Bilimleri Fakültesi'nde doktora yapmıştır. Türkiye'ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde asistanlık ve Ankara Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır. 1957 yılında üniversite yasasında yapılan değişikliklerin üniversitelerin özerkliğine zarar verdiği gerekçesiyle üniversiteden ayrılarak Cumhuriyet Halk Partisi'ne katılmıştır.

27 Mayıs 1960 sonrasında tekrar üniversiteye dönmüş ve Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde profesör olmuştur. Kurucu Meclis Antalya İli Temsilciliği (6 Ocak 1961 - 25 Ekim 1961) ile 1961 Anayasası'nın hazırlanmasında komisyon sözcülüğü yapmıştır. CHP parti meclisi üyeliği görevlerini üstlenmiştir. 12 Mart 1971 Muhtırası'ndan sonra tutuklanmış, ancak yargılama sonucunda aklanmıştır. 1977'de CHP İstanbul milletvekili olarak meclise girmiştir. Avrupa Konseyi Türkiye temsilciliği ve Türk Hukuk Kurumu başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. 12 Eylül 1980'den sonra Ankara Barosu başkanlığına seçilmiş ve 1984 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür.

1989'da Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Bahri Savcı, Münci Kapani ve Bahriye Üçok gibi kişilerle birlikte Atatürkçü Düşünce Derneği'ni kurmuştur.

Muammer Aksoy neden öldü?

 31 Ocak 1990 günü Ankara Bahçelievler'deki evinin önünde kurşunlanarak öldürüldü. Cenazesi 3 Şubat günü Ankara Maltepe Camii'den kaldırılarak Cebeci Asrî Mezarlığı'nda toprağa verildi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde bir dersliğe adı verilmiştir.

Muammer Aksoy ne zaman öldü?

Muammer Aksoy, 31 Ocak 1990 yılında ölmüştür.

Muammer Aksoy kaç yaşında öldü?  

Muammer Aksoy, 31 Ocak 1990 tarihinde ölmüştür.Muammer Aksoy, öldüğünde 73 yaşındaydı

Kaynak: HABER MERKEZİ