MSÜ adayları arasında sıkça karşılaşılan bir soru, 'MSÜ için TYT yeterli mi, AYT gerekli mi?' Bu soruların cevapları, gelecekteki tercihlerinizi etkileyebilir. MSÜ sınavıyla ilgili bu kritik soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. MSÜ sınavının detaylarına ve hangi sınav türünün daha uygun olduğuna dair merak ettiklerinizi açıklamak için buradayız."

MSÜ TYT mi AYT mi? 

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavına katılmayı düşünen adaylar için AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavları hakkında merak edilen detaylar netleşiyor. MSÜ başvuru kılavuzuna göre, hangi sınavların zorunlu olduğu ve kimlerin bu sınavlara girmesi gerektiği açıklanmıştır.

MSÜ, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları için iki farklı seçim aşamasına sahiptir ve her iki aşama için de belirli sınavlara katılım zorunludur. İşte MSÜ'nün sınav koşullarıyla ilgili detaylar:

Harp Okulları İçin:

  • 2023 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavına girmek zorunludur.

  • 2023-YKS'nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) sınavına da katılım gerekmektedir.

Astsubay Meslek Yüksekokulları İçin:

Ayrıca, Harp Okulları için 2023 yılı YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT)'ne girmeyen adaylar ile Alan Yeterlilik Testleri (AYT)'ne girmeyenler askeri okullara yerleştirilmeyecektir. Astsubay Meslek Yüksekokulları için ise 2023 yılı YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT)'ne girmeyen adaylar da aynı şekilde askeri okullara yerleştirilmeyecektir.

MSÜ adayları, bu sınav koşullarını göz önünde bulundurarak sınav hazırlıklarını ve tercihlerini yapmalıdırlar. Başvuru kılavuzunda belirtilen bu koşullara uygun hareket ederek, MSÜ sınavına katılma şartlarını yerine getirebilirler. Sonuç olarak, MSÜ sınavı için AYT ve TYT sınavları zorunlu ve katılımı gereken sınavlar arasında yer almaktadır.

Kaynak: haber merkezi