Suriye'nin kuzey bölgelerinde Türk bayrağına ve TIR'larına yönelik provokatif saldırılar, Kayseri'deki çocuk istismarı olayının ardından ülke genelinde büyük tepkilere neden oldu. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), bu olaylara sert bir yanıt verdi. Bakanlık kaynakları, saldırıların dikkatle takip edildiğini ve gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını belirtti. "Bu tür eylemlere asla izin verilmeyecektir" açıklamasında bulunan MSB, Türkiye Cumhuriyeti'nin devletine karşı yapılan her türlü provokasyona kararlılıkla karşılık vereceğini vurguladı.

Aynı zamanda, MSB yetkilileri, Suriye'deki güvenlik durumunun kontrol altında olduğunu ve herhangi olumsuz bir gelişmenin bulunmadığını da ifade etti. Türkiye'nin Suriye'deki varlığının, terör tehditlerine karşı toprak bütünlüğünü korumak ve bölgede istikrarı sağlamak amacıyla olduğu vurgulandı.

MSB ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne 25 bin uzman erbaş alım sürecinin de devam ettiğini duyurdu. Başvuruların yoğun olduğu belirtilen sürecin detaylarına ilişkin açıklamalarda bulunuldu.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı'nın Türkiye ziyareti ve Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerine de değinen Bakanlık kaynakları, bölgesel iş birliğinin ve savunma sanayii alanında ortak projelerin geliştirilmesi gerekliliğini vurguladı.

Son olarak, tasarruf tedbirleri kapsamında Solotürk ve Türk Yıldızları'nın milli bayramlarda yapacakları gösteri uçuşlarının planlandığı gibi icra edileceği belirtildi, yurt içi gösterilerin sınırlı tutulacağı açıklandı.

Kaynak: Haber Merkezi