Reklam
Reklam
Reklam

Modanın kalbi İzmir'de atıyor

IF Wedding Fashion İzmir – 14. Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı ile Leather&More – 3. Deri ve Deri Konfeksiyon Fuarları’nın açılışı, görkemli törenlerle Fuar İzmir’de gerçekleşti

Modanın kalbi İzmir'de atıyor
21 Ocak 2020 - 14:24
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Fuar İzmir, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde modaya yön veren iki fuara ev sahipliği yapıyor. Türk gelinlik sektörünün dünyaya açılan kapısı IF WeddingFashion İzmir – 14. Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı ile deri sektörünün en önemli buluşmalarının başında gelen Leather&More – 3. Deri ve Deri Konfeksiyon Fuarı bu yıl da sektörlerin hem yurt içi hem de yurt dışından on binlerce profesyonelini buluşturdu.

“Ciddi katkı sağladı”

IF Wedding Fuarı’nın açılışında konuşan ve hazır giyimin petrolünün gelinlik, abiye ve damatlık yani İzmir olduğunu ifade eden Türkiye Moda ve Hazır giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, “İzmir, hazır giyimde kendisini aştığı gibi Türkiye’de doğu ve Güneydoğu’da birçok yerde yatırımlara ciddi anlamda katkı sağlamıştır” dedi. Moda ve hazır giyim sektörü ihracatını artırmak amacıyla katma değeri yüksek ürünlere yöneldiğini söyleyen EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul,“Katma değerli ürünlerin en önemlisi gelinlik sektörü. Yaptığı ihracatla son zamanlarda göze çarpan İzmir ve Türkiye gelinlikleri, tasarımı ve kalitesiyle başta Avrupa olmak üzere bütün dünyada aranan hale gelmiştir. IF Wedding Fuarı dünyanın önde gelen fuarlarından birisidir. Türkiye’nin ihracatı 2019’da yüzde 2,4 artışla 180 milyar 468 milyon oldu. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü ihracat 17 milyar 700 milyon. Hazır giyim sektörü, ihracatı artırmak amacıyla gelinlik sektörüne çok önem vermiştir” diye konuştu.


Soyer: “Gurur duyuyorum”

Sektörün dünyadaki temsilcilerini her yıl İzmir’de buluşturmaktan, İzmir’in bu sektörün Türkiye’nin lokomotifi olmasından büyük gurur duyduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise “IF Wedding fuarı ile dünyanın farklı ülkelerinden katılımcıları ağırlamak şehre sadece ekonomik değil kültürel açıdan büyük katkı sağlıyor. İzmir’deki fuarlar sayesinde, İzmir’i dünya kenti yapma ve yeniden tarihsel kimliğine kavuşturma hedefimize bir adım daha yaklaşıyoruz. Farklı yatırımcılar İzmir’e çekiyoruz ve gücümüzü İzmir’den dünyaya sunuyoruz. İzmir dünyanın en iyi gelinlik fuarını yapmaya muktedirdir ve bunu yapmaya çok az kaldı” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan IF WeddingFashion İzmir ‘in açılışı sonrasında finali düzenlenen 11. Gelinlik Tasarım Yarışmasının birincisi İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi’nden Zehra Zayrek, ikincisi IstitutoMarangoni’den Ece Dörtköşe, üçüncüsü Yeditepe Üniversitesi’nden Betül Tezcan oldu.


Yüzde 15 büyüme hedefi

IF WeddingFashion İzmir fuarından sonra gerçekleştirilenLeather&More Fuarı’nın açılış konuşmasını yapan Ege Deri ve Deri Mamuller, İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu BaşkanıErkan Zandar, “Geçtiğimiz aylarda Güney köreye yaptığımız ticaret heyeti ile ivme yakalayansektörümüzün fuar ile ihracatını artıracağını düşünüyoruz. Bölgesel değil sektörel destekler ülkemizi için çok önemli. 2020 de başta Güney Kore ve Amerika olmak üzere ticaret heyetlerimize devam edeceğiz. Bu seneyi yüzde 15’lik bir ihracat artışıyla tamamlamayı umuyoruz” diye konuştu.

Deri ve Deri Konfeksiyon Fuarı’nın katılımcı ve alan bakımından yüzde 40 büyüme sağladığını söyleyen Soyer, “Fuarla birlikte deri sektörünün paydaşlarımızla birlikte İzmir’i derinin merkezi yapmayı hedefliyoruz. Bölgemizin ihracat potansiyeli yüksek sektörlerinden biri olan deri sanayinde önemli bir yer tutan Leather&Morefuarımız İzmir’in dünya çapında tanınmasında dünya kendi vizyonuna katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Koleksiyonlar görücüye çıktı

85 ülke ve 81 ilden 20 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamayı hedefleyen IF WeddingFashion İzmir, 2020 ile 2021 koleksiyonlarını ilk kez görücüye çıkaracak. Satışları aylar öncesinde biten fuara bu yıl ilk kez daha önce hiç yer almamış sektörün öncü markaları katılacak. İzmir başta olmak üzere Ankara, Bursa, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep ve İstanbul’dan yerli katılımcının yer alacağı IF WeddingFashion İzmir’e; Amerika, Almanya, İngiltere, Lübnan ve Rusya’dan da katılım olacak. Fuar, Türkiye’nin 2019 yılında sırasıyla en fazla ihracat yaptığı Almanya, İngiltere, İtalya, Irak, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İspanya, Hollanda, Rusya ve İsrail’den gelecek alım heyetlerini ağırlayarak 2020’nin ilk ihracat rakamlarına büyük katkı sağlayacak. 2019 yılında en çok ihracat alan ülkelerin yanı sıra 85 ülkeden 2 bine yakın yabancı alıcının geleceği fuar, sektörün ticaret hacmini ve kalitesini geliştirerek ticari anlaşmalara imza atacak.

Leather&More büyüyor

Her yıl güçlenerek devam eden Leather&More, IF WeddingFashion İzmir – 14. Gelinlik Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı ile eş zamanlı gerçekleşecek. Hem katılımcı hem de gerçekleşen alan bakımından yüzde 40’ı aşan bir büyüme sağlayan Fuar, yılın ilk iş birliklerine de ev sahipliği yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, EİB ve İZTO partnerliğinde İZFAŞ tarafından C Holünde gerçekleşecek Leather&More – 3. Deri ve Deri Konfeksiyon Fuarı, önemli iş bağlantılarına da fırsat tanıyacak. Yurtdışıdan gelecek satın alımcılar, fuar katılımcılarıyla görüşmeler yapma şansı yakalayacak. Başta İzmir, İstanbul, Aydın ve Manisa illerinden olmak üzere 40’ın üzerinde katılımcı firmayı ağırlamayı hedefleyen Fuar’a, Türkiye’nin çeşitli noktalarından gelmesi beklenen satın alımcıların yanında; Almanya, Azerbaycan, Belçika, Fransa, Güney Kore, İngiltere, İspanya, Kosova, Montenegro, Pakistan, Rusya, Tunus, Ukrayna, Vietnam ve Yunanistan’dan sektör profesyonelleri geliyor. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test