Reklam
Reklam
Reklam

Moda sektörü İzmir'de buluştu

Moda ve hazır giyim sektörünün ihtiyaç duyduğu ürünleri üreten, bu ürünlerin ticaretini yapan tedarikçileri bir araya getirmeyi ve ticari bağlantılar kurulmasına aracılık etmeyi amaçlayan 3. Fashion Prime, fuarizmir’de kapılarını açtı. Fuar 11 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek

Moda sektörü İzmir'de buluştu
09 Eylül 2019 - 14:05
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Hazır giyim sektörünün buluşma noktası ve profesyonellerin merakla takip ettiği fuarların başında gelen Fashion Prime – Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı’nın üçüncüsü, fuarizmir’de kapılarını açtı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğine gerçekleşen ve İZFAŞ tarafından düzenlenen fuarın açılış törenine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu ve sektör temsilcileri katıldı.

“Fuarcılığı büyüteceğiz”

Açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, fuarcılık sektörünü daha da büyütmek istediklerini belirterek, fuarcılık rekabetinde daha fazla öne çıktıklarını ve bu pozisyonlarını istikrarlı bir şekilde sürdüreceklerini söyledi. EİB Koordinatör Başkanı Jak eskinazi ise, bütün odalar, fuar idaresi ve belediyeler olarak aynı hedefe odaklandıklarını ifade ederek, bu birlikteliğin devam etmesi durumunda daha başarılı olacaklarına inandıklarını dile getirdi.


İkili iş görüşmeleri

11 Eylül’e kadar devam edecek olan, moda ve hazır giyim sektörünün ihtiyaç duyduğu ürünleri üreten ve bu ürünlerin ticaretini yapan tedarikçileri bir araya getirmeyi, ticari bağlantılar kurulmasına aracılık etmeyi amaçlayan 3. FashionPrime, fuar süresince yapılacak ikili iş görüşmeleriyle sektörün ihracatına büyük katkı sağlamayı hedefliyor. Kumaş çeşitleri ve aksesuarlar başta olmak üzere hazır giyim sektörünün tüm bileşenleri ile trendlerini profesyonel ziyaretçiye sunacak olan FashionPrime; Manufacturing Alanı, defileleri ve atölyeleriyle herkesin ihtiyacını karşılayacak.

Katılımcı sayısını arttı

Üç gün boyunca B Holü’nde gerçekleşecek Fashion Prime, bir öncekine göre katılımcı sayısını büyük bir oranda artırdı. Geçtiğimiz yıl 107 firmanın katıldığı fuarda; bu kez İzmir başta olmak üzere İstanbul, Bursa ile Uşak ve Kosova’dan toplamda 148 katılımcı yer alacak. KOSGEB, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Buca Ege Giyim Organize Sanayi Bölgesi, Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği (KYSD), Moda Tekstil Konfeksiyoncular Sanayici İş Adamları Derneği (MTK), Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nin (EGSD), Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği’nindestek verdiği fuara; Rusya, Balkanlar, Lübnan, Suudi Arabistan, Ukrayna, Nijerya, İngiltere, Fransa, İtalya, Bulgaristan, İsrail, Cezayir, Almanya, Irak, Finlandiya, Kanada ile Fas’tan alım heyetleri ile Türkiye’den İstanbul, Denizli, Gaziantep, Ankara, Kahramanmaraş, Bursa, Eskişehir ve Adana’dan da alım heyetleri fuarda yer aldı. 

Defileler büyüledi

Fuarın ilk gününde, sektöre genç ve yetenekli tasarımcılar yetiştiren “Atölye İzmir” Moda Okulu’nun solo defilesi ile sektörün önde gelen firmalarından Dessi Kumaş’ın, 2019 trendlerinden oluşan defileleri büyük beğeni topladı. Defileler bugün saat 14.00’da Sürpriz Kumaş’ın solo defilesi ve aynı gün 20’nin üzerinde katılımcının tasarımlarından oluşan Karma Kumaş Defilesi ile devam edecek.

Etkinlikler durmayacak

Etkinlikler defilelerle sınırlı kalmayacak. B Fuaye’de sadece kumaşlardan oluşan dikişsiz pratik, çeşitli giysi yapım gösterileri düzenlenecek. Ayrıca FashionPrime’da üç gün boyunca “FashionPrime Tasarımcı Platformu” olacak. Alanında başarılı eğitmenler eşliğinde gerçekleşecek workshopta Moda Tasarım Bölümü öğrencileri, kendi tasarımları olan giysi modelleri üretime geçirebilecek. 3 gün boyunca sürecek üretim sonunda tasarımlar 11 Eylül’de B Fuaye’de sergilenecek. FashionPrime fuar alanında oluşturulacak Trend Area’da, hazır giyim sektöründe kullanılan kumaşlar; etiket, lastik, fermuar, düğme, vatka gibi hazır giyim yan sanayi ürünleri ve birçok iplik çeşidi stantların içinde yer alacak özel alanlarda sergilenecek. Katılımcı firmaların kumaş ve aksesuar çeşitlerinin yanına kartvizitlerini bırakacağı alanları ziyaret eden sektör profesyonelleri, bu sayede firmalarla birebir görüşme imkanı bulabilecek.

Beledi Dokuma FashionPrime’da

FashionPrime’da, Tire Belediyesi Beledi Dokuma Sanatı” Atölye Çalışmaları da yer alacak.  Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel meslekler arasında yer alan Beledi Dokuma, fuarda profesyonellere sunulacak. 9 ile 11 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek atölye çalışmalarında Tire Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nden usta Gülnur Yaykal ile emekçi kadınlar yer alacak. Etkinlikle birlikte üretimlerinin gelecek nesillere tanıtılması, aktarılması ve sürdürebilirliğinin sağlanması amaçlanıyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum