Reklam
Reklam
Reklam

Mobilyanın kalbini yasaklar vurdu

İzmir’de mobilya denilince ilk akla gelen yer olan Kısıkköy Mobilya Şehri, pandemi kısıtlamalarından olumsuz etkilendi. Tedbirler kapsamında düğünlerin ertelenmesi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı  mobilyanın kalbinde satışların düşmesine neden oldu

Mobilyanın kalbini yasaklar vurdu
17 Nisan 2021 - 07:30
Reklam

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

İzmir'de mobilya denilince ilk akla gelen yerlerin başında olan Kısıkköy Mobilya Şehri, pandemi tedbirleri kapsamında getirilen kısıtlamalardan olumsuz etkilendi. İzmir'de mobilyanın kalbi olan ve evlenecek çiftlerin sıklıkla uğradığı Kısıkköy Mobilya Şehri’nde, pandemi nedeniyle düğünlerin yasaklanması ve ertelenmesinden dolayı mobilya satışlarında bir azalma olurken, hafta sonu getirilen sokağa çıkma kısıtlamaları da ürün satışlarında düşüş yaşanmasına neden oldu.
150’e yakın mobilya mağazasının olduğu Kısıkköy’de yeniden satışların artması için vakaların düşmesi ile hafta sonu yasaklarının kalkması ve aynı zamanda aşılanma oranının artarak düğün sezonunun açılması bekleniliyor.

Hafta sonları etkiledi

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle ürün satışlarında düşüş yaşandığını belirten Kısıkköy Mobilya Şehri İdare Müdürü Mehmet Yalçınkaya, “Cumartesi ve Pazar günleri memur kesime tatil olduğu için gelip buralardan alışveriş yapıyordu. Hafta sonu yasaklarından dolayı satışlarda düşüş yaşanıyor.  
Hafta içi ve hafta sonu satışlarında çok büyük farklar oluyor. Burası fuar gibi oluyor. Pandemiden önce insanlar burada bazen araba koyacak yer bulamıyordu. Bizim burası şehir içerisinden daha rahat, daha huzurlu, geniş yolları, otopark alanları ile 150 adet mağazayı insanların bir arada görebileceği bir yer. İzmir’de şu anda böyle bir yer yok. Pandemi bizi çok fazla etkilemedi ama hafta sonu yasağı çok etkiliyor. Memur kesimi hafta içi çalışırken bu tip işlerine sadece hafta sonlarını ayırabiliyordu. Bunlardan dolayı işlerimiz aksıyor. İzmir’deki başka mobilyacılara göre biz daha iyiyiz. Bunu gözlemliyoruz. Hafta sonu iş olabilmesi için sokağa çıkma yasağının kalkması gerekiyor. Bizim serbestlik alarak dükkanları açmamız hiçbir şey ifade etmez. Vatandaş sokağa çıkamadığı sürece iş yapamayız. Satışların olması için vatandaşların sokağa çıkabilmesi gerekiyor ama bu şu anda mümkün değil” diye konuştu.


Düğünlerle hareket başlar

Düğünlere ve düğün salonlarına getirilen kısıtlamalar nedeniyle insanların düğünlerini ertelediğini, bu nedenle evlenecek kişilerin mobilya alımlarını ertelemek zorunda kaldığını ifade eden Yalçınkaya, “Düğün salonları kapalı, düğünler yasak böyle olunca insanlar düğünlerini erteledi. Bu süreç mobilyacıları etkiliyor. Aşılamanın artması ve yeniden düğünlerin başlaması, düğün salonlarının açılmasıyla bizim işlerimiz çok fazla canlanacak. Vakaların düşmesi ile hafta sonu yasaklarının kalkmasını bekliyoruz. Aynı zamanda aşılanma oranı artınca düğün sezonunun açılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Pandemiden etkilendik ancak…

Koronavirüs salgınına karşı salgın denetim merkezi kurduklarını ve sürekli işyeri denetimlerini yaptıklarını aktaran Yalçınkaya, “Buradaki iş yerlerimizi salgın denetim merkezimizle denetliyoruz. Salgına karşı iş yerlerimiz tedbirlerini almış durumdalar. İş yeri girişlerinde dezenfektanlar bulunuyor, maskesiz misafir kabul edilmiyor. Biz denetimi yapıyoruz, esnaf da şu ana kadar pandemi kuralları neyse hepsine uyuyor. Bizim burası çarşı olduğu için dış pazarla işimiz yok. Perakendeye yönelik iş yapıyoruz. Pandemiden etkilendik ama öldük diye bir durum yok. Çok şükür bu dönemde çarklarımız dönüyor. Bu salgında dünyaya ve Türkiye'ye bakarsak bu çarkların dönmesi bir başarıdır” dedi.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test