Mobilya sektöründe 'daralma' uyarısı

Hammadde temininde yaşanan sıkıntılar ve malzeme fiyatlarında yaşanan günlük bazlı değişimler nedeniyle sektörün zor günler yaşadığını belirten İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, halkın alım gücünün düşmesi nedeniyle, pandemi sonrası sektörde bir daralma beklediğini açıkladı

Mobilya sektöründe 'daralma' uyarısı
10 Haziran 2021 - 07:30
 

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

Düğün sezonunun başlaması ve talebin artmasıyla hareketlenen mobilya sektörü, hammadde temininde yaşanan problemler ve girdi maliyetlerindeki aşırı artış nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor. Sektör; sunta, MDF, kontrplak gibi ürünlerin temininde sorun yaşarken, hammadde fiyatlarında yaşanan günlük bazlı değişimler nedeniyle, son tüketiciye fiyat vermekte zorlanıyor.

“Hammadde temin edemiyoruz”

Sektörün son durumunu değerlendiren İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Başkanı Hasan Özkoparan,  kısıtlamaların kalkmasıyla beraber sektörde bir hareketlenme yaşandığını fakat hammadde temini konusundaki sıkıntıların devam ettiğini belirterek, “Devletin bununla ilgili atmış olduğu adımlar var.  Bunlardan bir tanesi, bizim ihracata giden bizim malzemelerimizin kısıtlanması. Bu adımların ilerleyen günlerde inşallah bizleri rahatlatmasını bekliyoruz. Ama hammadde fiyatlarımıza gelen aşırı fiyat artışları da bizleri şu an zor duruma düşürmektedir. Çünkü bugün sattığın ürünü yarın yerine koyamıyorsun aynı fiyata. Böyle bir sıkıntımız var. Kontrplak, MDF ve sunta gibi malzemeleri hala bulamıyoruz. Bunun sebepleri araştırıldı, bakanlığa yazılar yazıldı. Bakanlıktan bununla ilgili yapılacak çalışmaları bekliyoruz. Birkaç tane fabrikada ek üretim başladı. Bunun haricinde de bakanlığın aldığı bir kararla bu malların ihracatına izin verilmiyor. Böyle olunca iç piyasanın tekrardan rahatlaması sağlanacak. Bunun sonuçlarını da önümüzdeki günlerde göreceğimizi düşünüyorum” dedi.
“İhracata yönelenler güldü”

Pandemi sürecinde sektörün durumunu değerlendiren Özkoparan, “Pandemiden çok karlı çıkan arkadaşlarımız da oldu ama pandemiden olumsuz etkilenenler de çok oldu. Mesela internet alışverişleriyle ilgili hamleyi yapabilen arkadaşlarımız ve ihracata yönelik çalışmalarını yürütebilen arkadaşlarımız gerçekten karlı çıktılar. Ama özellikle küçük esnafımız bu dönemde çok zorlandılar. Müşteri bulamadıkları için veya istedikleri ürünü satamadıkları için işletmelere daralmaya gittiler, çalışan sayıları azaldı. Bazı arkadaşlarımızın çalışma kısıtlamalarından dolayı da sıkıntılarımız oldu. Ama genel olarak bakacak olursak pandemi süreci, diğer sektörlere göre yüzde 51 daha iyi geçti diye konuştu.

“Fiyatlar hep yukarı gidiyor”

Düğün sezonunun gelmesinin olumlu etkilerini görmeye başladıklarını belirten Özkoparan, “Bugünlerde de ufak bir hareketlenme başladı. Bunun olması için bizim mutlaka malzememizin tedarikinin rahatlaması lazım. Artı, bu malzemelere gelen zamların da bir sisteme girmesi gerekiyor. Dediğim gibi, bugün verdiğiniz fiyatın yarın aynısını yerine koyamıyorsunuz. Sabit bir fiyat yok. Yani A firmasına gidiyorsunuz 300 lira olan şey, B firmasında sorduğunuz zaman 350 lira. Burada afaki bir fiyat farkı var. Bu, bizi kara kara düşündürüyor” dedi. Hammaddedeki maliyet artışlarının, mobilya fiyatlarına da aylık hatta günlük bazda yansıdığını dile getiren Özkoparan, “Örneğin siz bir dolap istiyorsunuz, dolaba bir fiyat veriyorum. Siz, ‘Ben bir düşüneyim’ diyorsunuz. 15 gün sonra geliyorsunuz, tamam diyorsunuz. Ben de diyorum ki, ‘Ben bu fiyatı değiştirmek zorundayım, bu 15 gün içerisinde kulpa gelen zam, menteşeye gelen zam, MDF’ye gelen zamlar benim maliyetimi artırdı’. Bu sefer de siz 15 günde gerçekleşen bu fiyat değişimine şaşırıyorsunuz. Ama dediğim gibi, her Allah’ın günü yeni bir fiyatla karşılaşıyoruz. Sektör, borsa gibi oldu. Hatta borsada fiyatlar ara sıra düşüyor. Burada hiç düşme de yok, hep yukarı gidiyor. İnsanlar elinde olmayan mallara da fiyat veriyor. Piyasada bir vurgunculuk da oluyor gibi geliyor bana” ifadelerini kullandı.

“Pandemi sonrası daralma olacak”

Pandeminin sürecinde ve pandemiyi atlatırken çok zorlanmadıklarını fakat pandemi sonrası piyasada bir daralma beklediklerini ifade eden Özkoparan, “Bu daralmanın sebebi de vatandaşın alım gücünün düşmesi. Burada insanların temel ihtiyaçları var. Ama bizim mobilya sektörümüz, temel ihtiyaçlarını bir tık arkasından gelir. Bu nedenle önümüzdeki günlerde bizim biraz daha zor ve sıkıntılı günler yaşayacağımızı düşünüyorum. Halkın alım gücünün düşmesinden dolayı bir daralma olacak, bu daralmalar da ilk önce bizleri vuracak” dedi.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test