Miniklerden dev farkındalık

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında ortak projede bir araya gelen çocuklar, kendi hazırladıkları tshirtlerdeki el boyamalarıyla ‘kalbimle sizinle beraberim’ mesajı verdi

Miniklerden dev farkındalık
08 Kasım 2019 - 08:25

KENAN YEŞİL(ÖZEL HABER)
2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında Bornova Pınarbaşı’nda önemli bir farkındalık yaratıldı. Bölgede bulunan Reşat Turan İlkokulu birinci sınıf öğrencileriyle, Minik Kalplerim Anaokulları öğrencileri ortak projede bir araya geldi. Kendi pankartlarını, sloganlarını kendileri hazırlayan bedenleri küçük ama kalpleri büyük olan minikler, Pınarbaşı sokaklarını “Maskeme değil gözlerime bak”, “Sizinle varız, sizi hissediyoruz”, “Lösemi bulaşmaz, iyilik bulaşır” sloganlarıyla inlettiler. Korteje çok sayıda öğrenci velileri de destek verirken, miniklerin bu farkındalığı vatandaşların da ilgisini çekti.

İki okul bir araya geldi

Etkinlikle ilgili bilgi veren Reşat Turan İlkokul Müdürü Mehmet Kaya, “Okulumuzda 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar haftası nedeniyle farkındalık yaratmak için bir çalışma başlattık. Okulumuzdaki birinci sınıf öğrencilerimizle yine Pınarbaşında bulunan ve komşumuz olan Minik Kalplerim Anaokulları öğrencileriyle birlikte bir farkındalık yaratma korteji düzenledik. Sesimiz duyurmak istiyoruz. Bulunduğumuz bölgede bir farkındalık yaratarak bunu daha geniş kitlelere yaymak istiyoruz. Lösemili çocuklarımızın yanında olduğumuzu, onları hissettiğimizi göstermek istedik.


Miniklerden anlamlı mesaj

Etkinlik için gerekli yerlerden izin aldıklarını belirten Kaya, ilçe milli eğitimiz Müdürlüğü, ilçe kaymakamlığı ve ilçe emniyetinden de büyük destek gördüklerini söyledi. Sadece birinci sınıf  ce anaokulu çocuklarını bu etkinlikte yer almasını da açıklık getiren Kaya, daha çok küçük yaş gruplarında görüldüğü için böyle bir karar aldıklarını belirtti. Öğrencilerin kendi tshirt ve pankartlarını yine kendilerinin hazırladığını vurgulayan Kaya, “Çocuklarımız kendi giysilerini hazırladıklar. Pankartlarını kendi elleriyle yaptılar. ‘Sizinle varız, sizi hissediyoruz’ sloganıyla yola çıktık. Kendi elleriyle giysileri boyadılar. Tshitlerde çıkan el izleriyle de ‘Kalbimle sizinle beraberim’ mesajı vermek istendi” dedi.


Derslerde bilgiler verildi

Pınarbaşı Minik Kalplerim Anaokulları kurucusu Azize Meral ise farkındalık yaratmak amacıyla çocuklarla birlikte kortej düzenlediklerini belirtti. Derslerde çocuklara anlayabilecekleri düzeyde hastalık konusunda bilgiler verildiğini ifade eden Meral, “Reşat Turan İlkokulu birlikte bu farkındalık çalışmasını yürütüyoruz. Buradan tüm Türkiye’ye sesimizi duyuracağız. LÖSEV’deki ihtiyaç sahiplerini destek çıkacağız. Çocuklarımıza lösemi ile ilgili bilgiler verdik. Onları küçük yaşta bilinçlenmesi için bir hafta boyunca tüm planlarımızı lösemi ile ilgili oluşturduk. Pankartlar hazırladık. Çocuklarımıza lösemi tedavisi ile ilgili şırıngalarla anlayabilecekleri seviyede eğitimler verdik. Yaptığımız etkinliğin farkındalar. Bu çok güzel bir durum. Çünkü küçük yaşta bu gibi konularda alınan eğitim ve farkındalık duygusu adına çok önemli. Çocuklarımız farkındalık yaratmak için de sokaklarda gezdi ve bunun karşılığını vatandaşların olumlu geri dönüşleriyle aldı” şeklide konuştu.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum