2020 yılında bilim insanları, Excel'in verilerini otomatik olarak biçimlendirmesine izin vermek yerine genleri temsil etmek için kullandıkları alfanümerik sembolleri yeniden düzenlemeye karar verdiler. Dün, Excel ekibinin bir üyesi şirketin Windows ve macOS'ta bu sorunu çözen bir güncelleme yayınladığını duyurdu.

Geforce Now bakımda mı? Geforce Now sunucu durumu Geforce Now bakımda mı? Geforce Now sunucu durumu

Excel'in otomatik dönüştürmeleri, belirli türden yaygın olarak girilen verileri (örneğin sayılar ve tarihler) girmeyi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için tasarlanmıştır. Ancak, şeyleri okunaklı hale getirmek için hızlı kısaltmalar kullanan bilim insanları için, 2016 tarihli bir çalışmada da belirtildiği gibi, yayımlanmış, hakemli verileri mahvedebilir.

Microsoft bu hafta bir blog gönderisinde güncellemeyi detaylandırdı ve "Sürekli harfleri ve sayıları tarihe dönüştür" etiketli bir onay kutusu ekledi. Muhtemelen bunun neyi değiştirdiğini tahmin edebilirsiniz. Güncelleme, şirketin geçen yıl eklediği Otomatik Veri Dönüştürmeleri ayarları üzerine kurulu ve bu da Excel'e fazla yardımcı olmak üzere olduğunda sizi uyarması ve dosyanızı otomatik dönüştürme olmadan yüklemenize izin vererek hiçbir şeyin bozulmamasını sağlamanıza olanak tanıyor. Microsoft'un blog gönderisi, Excel'in verileri metin olarak kaydederek dönüştürmeyi önlediğini ve bu nedenle verilerin daha sonra hesaplamalar için çalışmayabileceği gibi bazı uyarılar ekliyor.

Kaynak: Haber Merkezi