Eski ABD First Lady'si Michelle Obama'nın annesi Marian Robinson, 86 yaşında vefat etti. Robinson'un ailesi tarafından yapılan açıklamada, Marian Robinson'un Cuma sabahı "huzur içinde" hayata gözlerini yumduğu belirtildi.

Marian Robinson, 2009-2017 yılları arasında Barack Obama'nın başkanlık dönemi boyunca Beyaz Saray'ın tanınmış bir simasıydı. Zamanının büyük bir bölümünü, Michelle ve Barack Obama'nın kızları Malia ve Sasha'ya bakarak geçirdi.

Michelle Obama, X platformunda yayımladığı bir mesajda, "İhtiyacım olan her şey için her zaman orada olan bir yıldız. O, tüm ailemiz için aynı istikrarlı destekçiydi ve onun bugün vefat ettiğini paylaşmaktan dolayı çok üzgünüz" ifadelerini kullandı.

Obama Annesi

Barack Obama ise yaptığı açıklamada, "Yalnızca bir tane Marian Robinson vardı ve olacak. Onun hayatının olağanüstü hediyesi bizi üzüntüyle ayağa kaldırdı. Ve geri kalan zamanımızı onun örneğine uygun yaşamaya çalışarak geçireceğiz" dedi. Robinson'un ölüm nedeni hakkında fazla ayrıntı verilmedi.

Marian Robinson kimdir?

Marian Lois Robinson (kızlık soyadı Shields), 29 Temmuz 1937'de doğmuş ve 31 Mayıs 2024'te hayata veda etmiştir. Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın kayınvalidesi olan Robinson, Michelle Obama ve basketbol yöneticisi Craig Robinson'un annesiydi.

Obama Aailesi

1937'de Chicago'da dünyaya gelen Marian Shields, ev boyacısı ve marangoz olan Purnell Nathaniel Shields ile lisanslı pratik hemşire Rebecca Jumper'ın yedi çocuğundan dördüncüsüydü. Ailesi, zamanla ayrılmış ve her iki ebeveyninin de çok ırklı kökenleri bulunmaktaydı. Annesinin büyükbabası Dolphus T. Shields, köleliğin soyundan gelmekte olup, Georgia kırsalından Birmingham, Alabama'ya göç etmiş ve burada marangozluk ve alet bileme işi kurmuştu. Ailesi, sonunda Büyük Göç sırasında Chicago'ya taşınmıştır.

Marian Shields, 27 Ekim 1960'ta Chicago'da Fraser Robinson III ile evlendi. Çiftin, Fraser'ın annesinin adını taşıyan Craig Malcolm ve Michelle LaVaughn adında iki çocuğu oldu. Fraser Robinson, 1991 yılında multipl sklerozdan vefat etti.

Robinson, hayatı boyunca Spiegel, Chicago Üniversitesi ve bir bankada sekreter olarak çalıştı. 1960'ların sonlarında ailesiyle birlikte Chicago'nun Güney Yakası'nda, Robbie teyzesi ve kocası Terry'ye ait olan tuğla bir bungalovun ikinci katındaki kiralık bir dairede yaşıyordu. İki çocuğunu burada büyüttü ve Obama ailesiyle birlikte Beyaz Saray'a taşınana kadar bu evde yaşamaya devam etti. Michelle Obama, "Becoming" adlı kitabında annesinin Chicago'daki evine olan güçlü bağlılığını ve çocuklarını evde oturan bir anne olarak yetiştirme konusundaki kararlılığını anlatmaktadır. Kızı Michelle liseye başladığında, Robinson bir bankada yönetici asistanı olarak çalışmaya devam etti.

Michelle Obama, annesini açık sözlü ve dürüst biri olarak tanımlamış, onun amansız desteğini ve çocukluğu boyunca gösterdiği sessiz desteği sık sık vurgulamıştır. Shields, Michelle’i okula başlamadan önce kütüphaneye götürür ve okuma yazma öğrenirken yanında otururdu. Genellikle çocuklarının kendi anlaşmazlıklarını çözmelerini bekleyen bir anne olan Shields, ihtiyaç duyulduğunda hemen müdahale ederdi. Michelle, ilkokulda değersiz hissettiği bir dönemde, annesi Shields onun savunuculuğunu yaparak okulda daha iyi öğrenme fırsatları elde etmesini sağlamıştır.

Obama Ailesi

Michelle ve Barack Obama 2008'de başkan adaylığı için kampanya yürütürken, Robinson torunları Malia ve Sasha Obama'ya büyük destek sağladı. Robinson, Barack Obama'nın başkanlığı sırasında Birinci Aile ile birlikte Beyaz Saray'da yaşadı ve ailesine destek olmaya devam etti.

Marian Lois Robinson, 31 Mayıs 2024'te 86 yaşında Chicago'da hayatını kaybetti. Onun kaybı, ailesi ve sevenleri için derin bir üzüntü kaynağı olmuştur.

Kaynak: Haber Merkezi