Günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız ancak üzerine pek düşünmediğimiz konulardan biri de toz taşınımı. Ancak, son zamanlarda uzmanlar bu konuda uyarılarda bulunuyor ve kullanıcılar da bu fenomenin ne olduğunu öğrenmek istiyorlar. İşte, toz taşınımı hakkında merak edilenler ve uzmanların uyarıları...

Uzmanlar bu bölgelerde Toz taşınımı uyarısı verdi!

Son dakika bilgisine göre, Marmara ve Ege bölgelerinde toz taşınımı uyarısı yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son değerlendirmelerine göre, ülkemiz genelinde yağış beklenmiyor. Az bulutlu ve açık bir hava beklenirken, yarın (Salı) öğleden sonra kuzey ve batı kesimlerde yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde Marmara ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer pus bekleniyor. Marmara ve Ege'de toz taşınımı görülebileceği belirtilirken, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin edilirken, rüzgarın genellikle güneyli, yurdun iç ve doğu kesimlerinde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, özellikle Marmara ve Ege bölgelerinde yaşanabilecek toz taşınımı gibi olumsuz koşullara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarıda bulunuyor.

Toz taşınımı nedir?

Toz taşınımı, çeşitli faktörlerin etkisiyle havada asılı halde bulunan toz partiküllerinin hareket etmesidir. Bu faktörler arasında rüzgar, hava akımları, araç trafiği, inşaat çalışmaları, tarım faaliyetleri, sanayi tesisleri ve diğer insan faaliyetleri bulunmaktadır. Toz taşınımı, toz partiküllerinin belirli bir bölgeden diğerine taşınmasıyla gerçekleşir. Bu durum çevresel etkilerin yanı sıra insan sağlığına da zarar verebilir. Özellikle ince toz partikülleri solunum yoluyla vücuda girebilir ve solunum sistemi hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle, toz taşınımı kontrol altında tutulmaya çalışılır ve çevresel ve insan sağlığına yönelik önlemler alınır.

Kaynak: HABER MERKEZİ