Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son tahminlere göre, ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Marmara (Çanakkale hariç), Ege (İzmir ve Aydın hariç), Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzey ve batısı, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş’ın batısı, Hatay kıyıları ve Yozgat çevrelerinde yerel sağanak yağışlar görülecek. Diğer bölgelerde ise az bulutlu ve açık hava hakim olacak.

Yağışların, Batı Karadeniz (Sinop hariç), Marmara'nın doğusu, Çorum ve Amasya çevrelerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın ise Orta Karadeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun doğusunda kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) eseceği belirtiliyor.

Hava sıcaklıklarının doğu kesimlerde 2-5 derece azalması, batı kesimlerde ise 3-5 derece artması bekleniyor. Rüzgar, iç ve batı kesimlerde kuzey yönlerden; doğu kesimlerde ise güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Orta Karadeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun doğusunda kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek.

Meteoroloji, Batı Karadeniz (Sinop hariç), Marmara'nın doğusu, Çorum ve Amasya çevrelerinde beklenen kuvvetli yağışlara karşı vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Ayrıca, İstanbul dahil 14 il için sarı kodlu uyarı yapıldı. Uyarı yapılan iller: Amasya, Bilecik, Bolu, Bursa, Çorum, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce.

Kaynak: İHA