Meteoroloji Genel Müdürlüğü, farklı şehir ve bölgelere yönelik hava durumu bilgilerini paylaştı. Temmuz ayında sağanak yağışlar ve sıcak hava dalgalarının etkili olacağı yerler belirlendi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sıcak hava dalgası ve kuvvetli yağış konusunda uyarıda bulundu. Hangi bölgelerde nasıl bir hava durumunun yaşanacağı açıklandı ve illere göre sıcaklık dereceleri belirlendi.

Bakan Mehmet Özhaseki: 'Sıcaklıklar 40 derecenin üzerine çıkacak'

Son zamanlarda mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar ve bazı bölgelerde beklenen kuvvetli yağışlar gündemde. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), özellikle Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde, Eskişehir, Çankırı, Yozgat, Erzurum, Kars ve Ardahan çevreleri ile Ankara'nın kuzey ve batı ilçelerinde kuvvetli yağış beklendiğini duyurdu. İşte hava durumu ile ilgili güncel veriler ve yapılması gerekenler.

Meteoroloji uyarıyor: Sel, su baskını, gök gürültülü fırtına ve dolu yağışı tehlikesi var!

Kuvvetli yağış uyarısı

MGM, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Eskişehir, Çankırı, Yozgat, Erzurum, Kars ve Ardahan çevreleri ile Ankara'nın kuzey ve batı ilçeleri için kuvvetli yağış uyarısında bulundu. Özellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde beklenen yağışların yerel olarak kuvvetli olması ve gök gürültülü sağanak şeklinde gerçekleşmesi bekleniyor. Meteoroloji, vatandaşları sel, su baskını, yıldırım düşmesi, ani sel ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıyor.

Meteorolojiden Dikkat Çeken Uyarı 8 Ilde Sıcaklık 40 Derecenin Üzerine Çıkacak!

Sıcak hava dalgası

Ülke genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 2-5 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Bazı bölgelerde sıcaklıklar 40 derecenin üzerine çıkacak. Özellikle Batman ve Aydın'da 41 derece, Adıyaman, Şanlıurfa ve Diyarbakır'da ise 40 derece sıcaklık ölçülecek. Başkent Ankara'da sıcaklıkların en yüksek 31, en düşük 20 derece olması beklenirken, İstanbul 33 derece ile sıcak bir gün geçirecek. İzmir'de ise en yüksek sıcaklık 37 derece olarak tahmin ediliyor.

Kaynak: Haber Merkezi