Son dönemde adını sıkça duyduğumuz başarılı okçu Mete Gazoz, merak konusu haline gelmiş durumda. Peki, kimdir bu genç yetenek ve neler başarmıştır? Ayrıca, kullanıcıların merak ettiği bir diğer soru ise, Mete Gazoz'un hastalığı ne? İşte, bu soruların yanıtlarıyla birlikte tüm detaylar...

Mete Gazoz Kimdir Mete Gazozun Rahatsizligi Ne Engeli Ne Kac Yasinda Nereli 1

Mete Gazoz kimdir? 

Türkiye'nin gurur kaynaklarından biri olan Mete Gazoz, adını hem ulusal hem de uluslararası alanda duyurmuş bir olimpik okçu. 8 Haziran 1999'da İstanbul'da dünyaya gelen Gazoz, 1.82 metre boyunda ve 63 kilogram ağırlığındadır. Türkiye'nin İstanbul Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü'nde yetişen bu başarılı sporcu, antrenörü Yusuf Göktuğ Ergin rehberliğinde dikkat çekici bir kariyer inşa etti.

Mete Gazoz'un kariyerindeki en büyük dönüm noktalarından biri, Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda ve 2023 Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak Türk okçuluk tarihine geçmesi oldu. Bu başarılarla, Türkiye'nin ilk Olimpiyat ve dünya şampiyonu okçusu unvanını kazandı. Almanya'nın Essen kentinde düzenlenen 2024 Avrupa Şampiyonası'nda da altın madalya kazanarak, dünyadaki Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu ilk ve tek okçuluk sporcusu unvanına layık görüldü.

Gazoz'un başarılı kariyerinin ardında ise mücadele dolu bir hayat hikayesi yatıyor. Görele, Giresun kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Gazoz, okçuluğa 2010 yılında başladı. İlk uluslararası başarısını Çin'in Wuxi kentinde düzenlenen 2013 Dünya Gençlik Okçuluk Şampiyonası'nda elde etti. O günden bu yana başarılarına bir yenisini ekleyerek adını dünya okçuluk tarihine altın harflerle yazdırdı.

Mete Gazoz Kimdir Mete Gazozun Rahatsizligi Ne Engeli Ne Kac Yasinda Nereli 2

Mete Gazoz'un başarıları sadece bireysel değil, aynı zamanda takım olarak da dikkat çekiyor. Özellikle 2021 Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda Klasik Yay Karışık Milli Takımı ile bronz madalya kazanması ve 2023 Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda Türkiye'yi erkekler klasik yayda hem takım hem de bireysel olarak temsil ederek altın ve gümüş madalya kazanması, onun çok yönlü bir sporcu olduğunu kanıtlıyor.

Mete Gazoz'un kariyerindeki zirve noktalarından biri de 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda yaşandı. Klasik yay bireysel finalinde İtalyan Mauro Nespoli'yi yenerek altın madalyayı kazanarak ülkesine büyük bir gurur yaşattı.

Ancak, sadece spor alanında değil, toplumsal sorumluluklarını da yerine getiren Gazoz, 2023 Kahramanmaraş depreminde geliri depremden etkilenen çocukların eğitiminde kullanılmak üzere 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda kullandığı okunu açık arttırmada satışa sunarak yardım eli uzattı. Mete Gazoz'un hikayesi, sadece bir sporcu hikayesinden çok daha fazlasını anlatıyor. Bu genç yetenek, azmi, çalışkanlığı ve başarılarıyla sadece bir sporcu değil, aynı zamanda bir rol model ve ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Mete Gazoz kaç yaşında?

Türk okçuluk dünyasının parlayan yıldızı Mete Gazoz, 8 Haziran 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. Mete Gazoz 24 yaşındadır.

Mete Gazoz Kimdir Mete Gazozun Rahatsizligi Ne Engeli Ne Kac Yasinda Nereli 4

Mete Gazoz nereli?

Giresun kökenli bir ailenin çocuğu olan Gazoz, sporda erken yaşlardan itibaren kendini göstermeye başladı. Babası eski milli okçu Metin Gazoz ve annesi İstanbul Okçuluk Kulübü Başkanı Meral Gazoz'dur. Okçuluğa olan ilgisi, 2010 yılında başlamış olup, bu alanda gösterdiği başarılarla Türkiye'yi uluslararası platformlarda gururla temsil etmektedir.

Mete Gazoz Kimdir Mete Gazozun Rahatsizligi Ne Engeli Ne Kac Yasinda Nereli 74747

Mete Gazoz'un hastalığı ne?

Türkiye'nin gururu Mete Gazoz, son zaferini sosyal medya aracılığıyla duyurdu. Yayınladığı video mesajında, "Sizlerle olmak harika, bu madalya hepimizin" diyerek milli gururumuzun desteğine teşekkür etti. Gazoz, paylaşımında, "Herkese merhaba, bugün dünya şampiyonu oldum. Bana mesaj atan herkese sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Herkese geri dönmeye çalışıyorum fakat yetişemiyorum, mesajlarınız için minnettarım. Bu madalya sadece benim değil, tüm Türk milletinin. Destekleriniz için çok teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda güçlü rakiplerini geride bırakan Mete Gazoz, dünya şampiyonu oldu. Şampiyonanın ardından duygularını paylaşan Gazoz, heyecanını gizleyemedi. Mete Gazoz'un Tourette sendromuna sahip olabileceği düşünülüyor.

Mete Gazoz Kimdir Mete Gazozun Rahatsizligi Ne Engeli Ne Kac Yasinda Nereli 6

Mete Gazoz'un engeli ne?

Dünya şampiyonu Mete Gazoz, zaferini sosyal medyada duyurdu. "Bu madalya hepimizin" diyerek milli gururumuzun desteğine teşekkürlerini iletti. Paylaşımında, "Herkese merhaba, bugün dünya şampiyonu oldum. Mesaj atan herkese sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Mesajlara geri dönmeye çalışıyorum ancak yetişemiyorum. Çok fazla mesaj var, hepinize teşekkür ederim. Bu madalya sadece benim değil, tüm Türk milletinin. Destekleriniz için minnettarım" ifadelerini kullandı. Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda rakiplerini geride bırakarak şampiyon olan Mete Gazoz, zafer sonrası duygularını dile getirdi. Heyecanını saklayamayan Gazoz'un Tourette sendromuna sahip olabileceği düşünülüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ