Meta’nın Ray-Ban iş birliğiyle piyasaya sürdüğü ilk akıllı gözlük teknoloji severler tarafından beklenen ilgiyi görmemişti. Gerçi, çoğu büyük teknoloji firması, geçtiğimiz yıllarda akıllı gözlük kategorisinde bir ürün ile şansını denedi. Ancak, gördüğümüz üzere akıllı gözlük teknolojileri bir türlü insanların gündelik hayatında kendine bir yer edinemiyor. Meta bu gidişatı durdurmak için önemli bir adım atıyor ve Ray-Ban iş birliğiyle ikinci akıllı gözlük modelini tanıtıyor.

Tesla Cybertruck tanıtıldı! Tesla Cybertruck fiyatı ve özellikleri Tesla Cybertruck tanıtıldı! Tesla Cybertruck fiyatı ve özellikleri

Meta, ilk Ray-Ban Stories modelinin oldukça başarısız olmasının ardından, yeni nesil akıllı gözlüklerini tanıttı. Ray-Ban Meta Smart Glasses, ilk modelin en büyük eksikliği olan canlı yayın yapma özelliğine sahip. Yeni gözlükler, klasik “Wayfarer” tasarımının yanı sıra yeni bir “Headliner” stilinde de satışa sunulacak. Gözlükler gayet alışılmış bir tasarıma sahip, ancak her iki gözün yanında iki adet yuvarlak modül bulunuyor. Sağdaki modülde 12MP çözünürlükte 1080p video kaydı destekleyen bir kamera bulunuyor, soldaki modülde ise kayıtta olduğunu belirten bir LED ışık bulunuyor. LED ışığın bulunduğu modül aynı zamanda simetrik bir görüntü sağlıyor. Ayrıca kayıtta olunduğunu belirten bir ışık olmasa, insanların bilgisi olmadan insanların kaydedilmesi oldukça kolay olurdu. Ayrıca, ilk modelde de LED ışığın dışarıdan kapatılması durumunda ekrana bir uyarı geliyordu ve sistem fotoğraf veya video çekimini durduruyordu.

Ses konusunda ne kadar verimli?

Açık kulaklıklı kulaklıklar, dışarıda farkındalık açısından daha iyi olsa da, pasif gürültü engelleme mevcut değil. Bu durum, sesli bir ortamda gözlüğün kulaklıklarının etkisiz kalacağı anlamına geliyor. Ne yazık ki, mevcut kablosuz kulaklıklarınızı doğrudan gözlüklere eşleştirmenin bir yolu yok. Bunun yerine, müzik dinlemek ve arama yapmak için var olan donanıma güvenmeniz gerekecek.

ABD’de ön siparişe açılan Ray-Ban Meta Smart Glasses fiyatları, 299 dolardan başlıyor, polarize ve geçişli lenslerde 329 ve 379 dolara kadar çıkıyor. Resmi satışlarının 17 Ekim’de başlayacağı akıllı gözlüklerin ülkemizdeki satış fiyatı henüz belli değil.

Kaynak: Haber Merkezi