Mersin'de 11 kişinin hayatını kaybettiği zincirleme trafik kazasıyla ilgili yürütülen soruşturmada, otobüs şoförünün "tek ve asli kusurlu" olduğu belirlendi.

Hava koşulları ve trafik durumu gözetildi

26 Mayıs'ta Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nun Yenice Mahallesi mevkisinde meydana gelen kazayla ilgili Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma devam ediyor. Soruşturma kapsamında alanında uzman bilirkişiler tarafından hazırlanan ön rapor, otobüs şoförü Ali G.'nin "tek ve asli kusurlu" olduğunu ortaya koydu. Raporda, olay yerindeki incelemeler, hava koşulları ve trafik durumu göz önünde bulundurularak bu sonuca varıldığı belirtildi.

Polis ekiplerinin hazırladığı trafik kaza tespit tutanağında da otobüs şoförünün "yolun ve havanın gerektirdiği hız şartlarına uymadığı" gerekçesiyle "asli kusurlu" olarak kaydedildiği vurgulandı.

Bilirkişi heyeti görevlendirildi

Kazadan sonra, otobüsün teknik ve işlevsel durumu hakkında da inceleme başlatılması için Başsavcılık tarafından bir başka bilirkişi heyeti görevlendirildi.

Otobüs şoförünün ifadesi

Tutuklu otobüs şoförü Ali G.'nin savcılık ve emniyette verdiği ifadeye ulaşıldı. Ali G., kazadan önce ikinci şoför olarak araçta bulunduğunu ve Adana gişelerini geçtikten kısa bir süre sonra otobüsün kaymaya başladığını belirtti. Direksiyon hakimiyetini kaybettiğini ve aracın yan yatarak diğer araçlara çarptığını söyledi.

Kazanın ardından yaralılara yardım etmeye çalıştığını ve çevredekilerden 112'yi aramalarını istediğini anlatan Ali G., olaydan dolayı büyük üzüntü duyduğunu ifade etti.

Ne olmuştu?

Star Diyarbakır firmasına ait 34 SD 8821 plakalı yolcu otobüsü, karşı şeride geçerek iki otomobil ve bir kamyona çarpmış, ardından aynı bölgede başka bir kaza daha meydana gelmişti. İlk kazada 11 kişi hayatını kaybederken 33 kişi yaralanmış, diğer kazada ise 6 kişi yaralanmıştı. Kazanın ardından gözaltına alınan otobüs şoförü Ali G. tutuklanmıştı.

Kaynak: AA