İYİ Parti'nin eski genel başkanı Meral Akşener, Avusturya ile oynanan EURO 2024 son 16 turu maçında gol atan milli futbolcu Merih Demiral'a UEFA'nın verdiği cezaya tepki gösterdi. Demiral'ın gol sevincinde yaptığı bozkurt işareti nedeniyle UEFA tarafından 2 maç men cezasına çarptırıldığı açıklanmıştı. Akşener, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu cezaya ilişkin düşüncelerini paylaştı.

Akşener, "Millî takımımızın son maçında, millî sporcumuz Merih Demiral’ın gol sevincini bozkurt yaparak paylaşmasının, hem dünyanın hem de ülkemizin bazı çevrelerinde yarattığı rahatsızlığı büyük bir hayretle takip ediyorum" diyerek başladı. Seçim dönemlerinde bozkurt selamlarının kabul gördüğünü ancak millî bir sevinci ifade etmek için yapılan bu hareketin neden rahatsızlık uyandırdığını sorguladı.

Akşener, "Hitler'in esintilerini, Çetniklerin Bosna'daki mezalimini, Netanyahu'nun zalimliğini ya da terör sempatizanlığını yansıtan olay ve sembollerden bile rahatsız olmayanlar; mesele Türklüğün sembolü olunca rahatsız oluyor" ifadeleriyle, çifte standartları eleştirdi. Ayrıca, Kuran-ı Kerim'in yakılmasına özgürlük atfedenlerin, bozkurt selamını "uygunsuz" bulmasını ironik bulduğunu belirtti.

Akşener, "Bozkurtta aşırılık değil, Türk olmanın gururu vardır. Bozkurtta ayrışma değil, birlik vardır" diyerek sembolün anlamını vurguladı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasında bu sembolün önemine dikkat çekti.

Avrupa'daki aşırı sağ korkusunun Türkiye üzerinden bir mücadeleye dönüştürülmesine tepki gösteren Akşener, Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil eden yetkililere çağrıda bulunarak, Türk milletine yapılan bu saygısızlığın karşısında gerekenin yapılmasını istedi.

Kaynak: Haber Merkezi