Menemen'de gayrimenkul bilmecesi

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Tahir Şahin döneminde kiralanan Menemen Belediyespor bünyesinde 176 adet gayrimenkulün kiralama bedellerinin 5 milyon 300 bin TL’sinin belediyeye ödenmediğini iddia ederek, taşınmaz gayrimenkuller ile ilgili hukuki süreci başlattıklarını söyledi

Menemen'de gayrimenkul bilmecesi
19 Nisan 2019 - 16:02

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Menemen Belediyespor ile ilgili eski belediye başkanı Tahir Şahin’in iddialarına yönelik olarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Menemen Kubilay Kültür Merkezi’nde basının karşısına çıkan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, yaptığı toplantının Menemen Belediyespor ile bilgilendirme toplantısı olduğunu ve bundan sonra bu konu ile ilgili bir daha açıklamada bulunmayıp, konuyu hukuki olarak takip edeceklerini belirtti.

“Ego sorunu çıkıyor”

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinden sonra yeni bir yönetim oluşturup, yeni bir anlayış çerçevesinde hareket ettiklerini belirten Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, “Menemen yönetiminde yer almaktayız. Soğuk kanlı davranmak zorundayız. Bu aşamadan sonra dışarıdaki vatandaş değil yönetim pozisyonunda sorumluluk içerisinde davranmamız gerekiyor. Adaylığımız mühtedince 2 dönemden fazla talip değiliz dedik. Olayların geldiği noktaya bakmış olursak bu niçin iki dönem hassasiyetle durduğumuz herkes görecektir. Uzun yıllar başkanlık yapıldığında şehrin önünün tıkandığını görüyoruz. Süreç uzadıkça bir ego sorunu ortaya çıkıyor. Bir daha bu tip sıkıntılarla Menemen ile karşılaşmamamız için iki dönem üzerinde hassasiyet ile duruyoruz” dedi.

“Arınma dönemi olacak”

Menemen Belediyespor’da kullanılan personel, elektrik, mazot ve araçların hepsinin Menemen Belediyesi’ne ait olduğunu altını çizen Aksoy, “Ben personelimin yüzünü görmeyeceğim. Gelin deyince sıkıntı arz edeceğim. Böyle bir şey olamaz. Hukuk dışı ve hukukla bağdaşmayan bir uygulama var ortada. Biz oradaki personeli olması gerektiği yere aldık. Personeli toparlamak bize aittir. Önümüzdekisüreç Menemen Belediyesi ve Menemen içinde bir arınma dönemi olacak. Menemen Belediyespor’un futbolcu ve teknik kadrosunu davet ettim ama gelmediler. Belediye Başkanının davetine icabet etmediler. Bu kabul görür bir şey değil. Davul başka yerde tokmak başka yerde böyle bir şey olamaz. Menemen Belediyesi çalışanları bir şahsın bir ailenin hizmetkarlığını yapan emekçiler değildir” şeklinde konuştu.

176 adet gayrimenkulün kirası alınmamış

Aksoy, alacakları kararların tamamının anayasa ve hukuka uygun kararlar olacağını dile getirerek, açıklamasın şöyle sürdürdü: “Menemen Belediyespor’da olan 176 adet gayrimenkul var. Menemen Belediyesi’ne ait 176 adet gayrimenkul hukuki yollara başvurularak geri alınacaktır. Bu gayrimenkullerden kaynaklı Menemen Belediyespor’un Menemen Belediyesi’ne 5 milyon 300 bin TL borcu var. Bu gayrimenkuller kiralandığı andan itibaren kira bedelleri hiç alınmamış. Kiralarla ilgili yasal süreç başlatmadık. Menemen Belediyespor’a gol atmadım. Menemen Belediyespor halkındır satılamaz kimseye ait değil. 13 bin liraya kiralanan yer bir gün sonra 300 bin liraya nasıl kiralandı bunun hesabını sormayalım mı? Menemen Belediyesi artık açılan davada tarafız. Yürütmeyi durdurma kararı alındı. Bundan sonra Menemen Belediyespor Menemen AŞ’ye devredilemeyecek” ifadelerini kullandı.

Takıma 5 bin TL prim

Menemen Belediyespor’a sahip çıkmanın iddiası ile hareket ettiklerini belirten Aksoy, “U-19 takımı şampiyon oldu kendilerini tebrik ediyoruz. Önümüzdeki dönemde onlarla birlikte biz çalışacağız. Gönülden bağlı bir kardeşiniz olarak önümüzdeki hafta halinde Menemen Belediyespor kazanması halinde ben kendi cebimden 5 bin TL futbolculara prim vereceğim. Bunu Menemen Belediyesi adına yapamam. Bugün burada bir daha bu mevzuyu açmamak adına kapatıyoruz” diye konuştu.

Zimmet ve hukuka aykırılık

28 Mart 2019 tarihinde Mali İdareler Seçimlerine 3 gün kala Menemen Belediyesi’ne 284 tane geçici işçi alındığını belirten Aksoy, “Seçimlere üç gün kala bu iş oluyor. Herhangi bir şey söylemek istemiyorum. Kim imzaladı ise cezasını çekecek. Bunun etik tarafı ve belediyeye getirdiği yükü hepimiz biliyoruz. Hepsini sizin anlayışınıza bırakıyoruz. Belediyelerde personel oranının yüzde 40 oranı aşılması ile kanuni faizi ile birlikte belediye başkanından tahsil edilir maddesi var. Bahsi geçen kanunların amir hükümler uyarınca 6098 sayılı kanun değerlendirildiğinde 28 mart 2019 tarihinde işe giren insanlar hakkında Sayıştay ve Bilirkişinin de raporları mevcuttur. Esas olan nokta şudur; belediye hizmet etmekle yükümlüdür. Hizmet veremediği noktada belediye belediye değildir. 300 kişilik yere bin 300 kişi koyarsanız siz belediyecilik yapmıyorsunuz demektir. Burada zimmet ve hukuka aykırılık var. Zimmet ve görevi kötüye kullanmak ile ilgili hukuki olarak kendilerine yaptırım çıkacaktır” şeklinde konuştu.

13-14 kişi işine geri dönecek

31 Mart seçimlerinde önce 28 Mart’ta 284 kişinin belediyede işe alındığını içinde 13-14 kişinin tekrar işe döneceğini, çünkü o kişilerin yıllardır emek verdiğine vurgu yapan Aksoy, “O arkadaşlar çalışmalarına devam edecektir. Bunun yanında 176 adet gayrimenkulün geri dönüşü için süreç başlatıldı. Ancak diğerleri için bir şey yapamayacağım. İçlerinde rakip partinin anonsçusu da var. 13-14 kişinin haricinde diğerleri seçimleri etkilemek ve belediyeyi kitlemek adına işe alınmışlardır. 284 kişinin hepsi geçmiş yönetim ile ilgili mahkeme sürecini başlatabilirler. Belediyede gerçek istihdamı oluşturmalıyız” dedi. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum