Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Finans Merkezi'nde gerçekleşen "TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı"nda ekonomiye dair kritik açıklamalarda bulundu.Bakan Şimşek, net ihracatın katkısının pozitif yönde değiştiğini ve iç talebin makul seviyelerde devam ettiğini vurgulayarak, "Cari açığı artık bir endişe kaynağı olmaktan çıkaracağız." şeklinde konuştu.

Mehmet Şimşek 'Dezenflasyon Sürecine Giriyoruz'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in öne çıkan açıklamaları şöyle;

Enflasyonla mücadele açığı aşağı çektiğimiz takdirde Merkez Bankası'nın elini güçlendirmiş olacağız.Kur riskini azalttık, borçlanmanın vadesini artırıyoruz.Uluslararası rezervlerde tarihi bir düzeltmeyle karşı karşıyayız. Bankalarla swapı neredeyse kapattıkSwap hariç net rezerv eksi 61 milyar dolardan artı 18 milyar doların üzerine çıkmış durumda. Net rezervlerdeki düzelme 80 milyar dolar civarına ulaştı. Daha önce bu türden iyileşmeyi 11 yılda sağlamışız, bu iyileşme bir yılda sağlandı.KKM 60 milyar doların altına indi. Temmuzda KKM'den çıkış çok daha hızlanacak.Türkiye'nin istikrar ve reform programı ile birlikte risk priminde dramatik bir düşüş yaşanmıştır.Son 1 yılda risk priminde daralma 450 puan civarında, benzer ülkelere göre risk priminde muazzam iyileşme var.Dış kaynağa erişimde sorun ortadan kalktı. Türkiye'nin makul maliyetlerle dış kaynağa erişiminde sorun, önemli ölçüde ortadan kalktı.

"Merkez Bankası'nın elini güçlendirmiş olacağız"

"Önemli hedeflerden biri sürdürülebilir cari açık. Cari açığı endişe kaynağı olmaktan çıkartacağız.Programın en önemli hedeflerinden birisi sürdürülebilir büyümedir. Bugün net ihracat katkısının pozitife döndüğü, iç talep makul düzeyde devam etti. İyi bir büyüme patikasıyla karşı karşıyayız.Kalıcı olabilmesi için yapısal dönüşüme ihtiyaç var. Diğer bir konu mali disiplinin yeniden tesis edilmesi.Deprem hariç açığın milli gelire oranı sadece yüzde 1,6. Depremin gerektirdiği harcamaları bir kenara bırakırsanız mali disiplinde bir sorun yok. Açığın kendisi bir itki yaratıyor.Enflasyonla mücadele açığı aşağı çektiğimiz takdirde Merkez Bankası'nın elini güçlendirmiş olacağız.

Kaynak: HABER MERKEZİ