Mehmet Büyükekşi kimdir?

Türkiye'nin önde gelen iş insanlarından ve spor yöneticilerinden biri olan Mehmet Büyükekşi, 10 Mayıs 1961 tarihinde Gaziantep'te doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu olan Büyükekşi, 2008 yılında Galatasaray kongre üyeliği ile spor yönetimine adım attı. 2019'da Gaziantep FK'nin başkanlığına seçilen Büyükekşi, 2021'de bu görevi bıraktıktan bir yıl sonra, 16 Haziran 2022 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu'nun başkanlığına getirildi.

Çeşitli Kuruluşlarda Yönetimden Spor Federasyonu Başkanlığına

Mehmet Büyükekşi'nin liderlik ve yönetim yetenekleri sadece spor alanında değil, aynı zamanda çeşitli banka ve vakıflarda, Türk Hava Yolları'nda yönetim kurulu üyeliği yaparak da kendini gösterdi. 2019-2021 yılları arasında Gaziantep FK'nin başkanlığını üstlenen Büyükekşi, 30 Mayıs 2022'de Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığına adaylığını açıkladı ve 16 Haziran 2022'de tek aday olarak seçimlere katılarak 158 oyla başkan seçildi. Başkanlık görevini yürüttüğü süre boyunca disiplin ve tahkim kurullarına yapmış olduğu çağrılar dikkat çekti.

İş ve Spor Dünyasındaki Etkin Rolü

Mehmet Büyükekşi, sadece spor alanında değil, iş dünyasında da etkin rol oynamaktadır. Gaziantep FK'nin eski başkanı olarak Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığına adaylığını resmi olarak açıklayan Büyükekşi, aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanlığı gibi önemli görevleri de sürdürmektedir.

Başarıları ve Görevleri

1961 yılında doğan Mehmet Büyükekşi, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi'nde İşletme eğitimi almış ve İngiltere'de dil eğitimi görmüştür. Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi olan Büyükekşi, aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanlığı, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Üyeliği gibi birçok önemli kurumda aktif rol almaktadır.

Halen Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanlığı görevini yürüten ve Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyeliği gibi önemli pozisyonlarda bulunan Mehmet Büyükekşi, evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce bilen Büyükekşi'nin liderlik ve yönetimindeki başarıları, hem iş dünyasında hem de spor alanında dikkat çekmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi