Reklam
Reklam

Mecliste tarihi karar

İzmir Büyükşehir Belediyesi cemevleri konusunda önemli bir karara imza attı. Mecliste uzun süre tartışılan konu AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin ret oylaraına rağmen oy çokluğuyla Selçuk, Aliağa, Çiğli, Bayraklı, Bornova ve Konak ilçelerindeki cemevlerinin kentin imar planına ibadethane olarak işlenmesine karar verdi

Mecliste tarihi karar
14 Ocak 2020 - 11:15
Reklam

KENAN YEŞİL

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı olağan meclis toplantısı birinci oturumu Başkan Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi. Yeni yılın ilk meclis toplantısında cemevlerinin imar planına ibadethane olarak işlenmesi konusu tartışma yarattı. Belediye meclisinde uzun süre tartışılan cemevlerinin imar planına ibadethane olarak işlenmesi gündemi AK Parti ve MHP meclis üyelerin ret oylarına rağmen oy çokluğuyla kabul edildi. Öte yandan meclisin açılışında konulan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer’e yapılan saldırıyı kınandı. Büyükşehir Belediye Meclisi 4 ilçe başkanının imzasıyla olayı kınayan bir bildiri yayınlama kararı aldı.


Cemevi tartışması

Yeni yılın ilk meclisi yine çok hareketli başladı. Selçuk, Aliağa, Bornova, Çiğli, Bornova ve Konak ilçelerindeki cemevlerinin imar planlarında ibadethane sayılması için komisyonlardan gelen önergeler sırasında tartışmalar yaşandı. CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç’ın Gültepe ve Narlıdere örnek göstererek, komisyonlardan gelen oy çokluğuyla alınmış ilgili yerlerin İbadethane sayılması kararının Meclis onayının sunulmasını istedi. Önergenin komisyonlarda kalması ve yeniden araştırılıp değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal,“Burada teolojik bir tartışma yapmıyoruz. İmar hukuku açısından bir değerlendirme yapıyoruz. İzmir Büyükşehir Meclisi olarak belli sınırlarımız var. Anayasa’nın bize vermiş olduğu yetkiler çerçevesinde kararlar alıyoruz. Bugün bir düzenlemeyi buradan geçireceğiz ama, biz bu işin hukuki altyapısıyla ilgili bazı sorunlar olduğunu söylüyoruz. Bugün görüştüğümüz konuyu daha önce iki kez komisyonlarda görüştük. Biz İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi olarak kararlarımızı alırken hukukun ve yasanın bize verdiği sınır çerçevesinde kalsın. Komisyonlarımızda kalsın iyi araştıralım görüş alalım” dedi.

“Değil bir ay bir dakika bile beklenemez”

CHP’li üyeler konunun komisyonlarda yeterince araştırıldığını ve tartışıldığını artık daha fazla vakit kaybedilmemesi gerektiğini belirtmesinin ardından Başkan Soyer “Değil bir ay bir dakika bile beklememesi gerektiğini düşünüyorum. Burada yeteri kadar kanuni gerekçe de açıklandı. Bizim asıl dayanağımız hukuki değil, kamu vicdanıdır. Ben bunu bozacak hukuki bir durum olmadığını düşünüyorum” diyerek komisyon kararlarını oylamaya sundu. Önerge AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin ret oy kullanmasına rağmen oy çokluğu ile kabul edilirken, MHP’li meclis üyesi Osman Mert ise cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi gerektiğini belirterek olumlu yönde oy kullandı.

Sinirler gerildi

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan AK Partili Hüsnü Boztepe’nin konuşması sırasında Başkan Soyer ile sert bir tartışma yaşandı. Boztepe’nin Kültürpark eleştirileri sırasında Başkan Soyer’e “Ben anlatıyorum, anlamıyorsanız ben napayım” demesi sonrası ikilinin sesleri karşılıklı olarak yükseldi. Başkan Soyer’in “Benim televizyon ya da sosyal medyada yaptıklarım meclisin konusu değildir. Dilek ve temennilerinizi alayım” demesi sonrası AK Partili Boztepe “Siz bana bağıramazsınız” diyerek Soyer’e sesini yükseltti. Başkan Soyer ise “Ben size bağırmadım” diyerek yanıt verdi. O sırada AK Partili Meclis üyelerinin büyük kısmı dışarıya çıktı. AK Partili Boztepe ise “Siz benim dilek ve temennilerime karışamazsınız” diye konuştu. Soyer’de “Türkçede dilek ve temenniler bellidir” dedi. CHP’li üyeler de Boztepe’nin mecliste en çok konuşan meclis üyesi olduğu ve dilek ve temennilerdeki tutumunu sert bir dille eleştirdi. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam