Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, 15 Temmuz'da yasama çalışmalarına ara vermişti. Ancak 25 Temmuz ve 8 Ağustos'ta gerçekleşen olağanüstü toplantıların ardından, 28. Dönem 2. Yasama Yılı mesaisine 1 Ekim Pazar günü başlayacak. Bu özel günde, Cumhurbaşkanı Erdoğan da Genel Kurul'a hitap edecek. CHP lideri Kılıçdaroğlu ise yeniden milletvekili olmadığı için Genel Kurul'u locadan takip edecek. Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, Meclis'in işleyişini yönetirken, sonrasında bir resepsiyon düzenlenecek.

meclis-yarin-aciliyor-cumhurbaskani-erdogan-konusma-yapacak-kilicdaroglu-locadan-izleyecek (2)

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Yasama yılının başlamasıyla ilgili son hazırlıklar, TBMM'nin ilgili birimleri tarafından tamamlandı. Genel Kurul salonunda elektronik oylama-yoklama ve seslendirme sistemleri periyodik bakımlardan geçti ve tüm sistemler açılışa hazır hale getirildi. Ayrıca, Meclis'in farklı noktalarına Türk bayrağı, kurum tanıtıcı bayraklar ve Atatürk posterleri asıldı. Tören alanı ve Şeref Holü gibi önemli bölgelere yönlendirme levhaları yerleştirildi.

TBMM'nin bilişim altyapısı bakım ve işlerlik testlerini tamamladı, sistem odalarında ve kurumsal web sitesinde güvenlik kontrolleri gerçekleştirildi. Genel Kurul salonu, grup toplantı salonları, milletvekili odaları ve komisyon toplantı salonları dahil olmak üzere bütün odaların periyodik bakım onarım çalışmaları bitirildi. Ayrıca, TBMM çevresinde çevre düzenlemeleri yapıldı ve Şeref Holü ile kulis koridorlarında detaylı temizlik işlemleri gerçekleştirildi. Yasama yılı açılış törenlerinin düzenleneceği tören alanı ve TBMM Atatürk Anıtı da temizlik çalışmalarına tabi tutuldu.

meclis-yarin-aciliyor-cumhurbaskani-erdogan-konusma-yapacak-kilicdaroglu-locadan-izleyecek (1)

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONUŞACAK

TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun, 28. Dönem 2. Yasama Yılı açılış programını paylaşarak, "TBMM Atatürk Anıtı'nda bir tören düzenlenecek. Sayın Cumhurbaşkanı, Meclis Genel Kurulu'na hitap edecek. TBMM Başkanı, Meclis'i yönetecek ve akşam saatlerinde resepsiyon düzenlenecek. 1 Ekim, bu seremonilerle ve kutlamalarla bayram havasında geçecek. Bu heyecan tüm milletimize yansıyor. Hem Meclis açılışı hem de akşamki resepsiyon için davetiyeler gönderildi. Şu anda bütün hazırlıklarımız tamamlanmış durumda" dedi.

4 Aralık Gelinim Mutfakta altını kim aldı? 4 Aralık 2023 Gelinim Mutfakta puan durumu nedir? 4 Aralık Gelinim Mutfakta altını kim aldı? 4 Aralık 2023 Gelinim Mutfakta puan durumu nedir?

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde toplam 14 siyasi parti temsil edilmekte ve 28. Dönem 2. Yasama Yılı'nda Meclis'te 6 siyasi parti grubu bulunacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili olmayacağı için Genel Kurul'u locadan izleyecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ