Mazda, elektrikli araçlara geçiş konusunda diğer markalara kıyasla daha yavaş ilerliyor gibi görünse de 2025 yılına kadar ilk tamamen elektrikli aracını piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı. Mazda CEO'su Tom Donnelly, bu yeni elektrikli aracın bir “crossover” olacağı konusunda ipucu verdi. Bu aracın, CX-5'in yerini alması bekleniyor.

Mazda, şu anda elektrikli araç pazarında çok fazla seçeneğe sahip değil. ABD'de CX-90 PHEV ve diğer pazarlarda CX-60 Hybrid ve Mazda 2 Hybrid bulunuyor. Ayrıca California'da kısa bir süre satılan MX-30 EV de vardı.

Amazon Prime Gaming Üyelerine Aralık 2023'te Yedi Ücretsiz Oyun! Amazon Prime Gaming Üyelerine Aralık 2023'te Yedi Ücretsiz Oyun!

Ancak Mazda, 2028'den 2030'a kadar bir dizi yeni tamamen elektrikli araç piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu araçların küresel satışlarının yüzde 25-40'ını oluşturması bekleniyor.

Mazda, Panasonic ve Toyota gibi teknoloji devleriyle iş birliği yapıyor. Tokyo Mobility Show'da elektrikli bir MX-5 Miata'nın tanıtılması bekleniyor.

Mazda'nın elektrikli araç yarışına biraz geç girmekte olduğu düşünülüyor. Marka, elektrikli araçlara olan bağlılığını açıkça belirtirken, elektrikli araç furyasına aceleyle atlamayı tercih etmiyor. Ancak otomobil dünyası hızla elektrikli bir geleceğe doğru ilerlerken, Mazda'nın stratejik yaklaşımının bu hıza ayak uydurabileceği veya elektrikli araç yarışında geride kalıp kalmayacağı merak konusu.

Kaynak: Haber Merkezi