Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Matematik dehası

Merkez Atatürk İlkokulu dördüncü sınıf öğrencisi Elanur Akıncı, dünya çapında İngilizce olarak düzenlenen Caribou Matematik yarışmasında 7 bin 328 kişiyi geride bırakarak Dünya birincisi oldu. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, matematik dehasının bu başarısını ödüllendirdi

Matematik dehası
11 Şubat 2020 - 17:34
Reklam

KENAN YEŞİL

Dünya Çapında İngilizce olarak düzenlenen Kanada merkezli Caribou Matematik yarışmasında 7 bin 328 kişiyi geride bırakarak Dünya birincisi olan Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu dördüncü sınıf öğrencisi Elanur Akıncı’yı İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi makamında ağırladı. Babası emekli, annesi ev hanımı olan 10 yaşındaki Elanur Akıncı, yaşıtlarına göre daha dezavantajlı bölgede olmasına rağmen, ailesinin desteği ve öğretmenlerinin doğru yönlendirmesiyle büyük bir başarıyı imza attı. Matematik dehası Elanur’un göstermiş olduğu büyük başarıdan dolayı kutlayan Yahşi, ailenin ilgili olması ve öğretmenlerin de katkısı ile dünya birinciliklerin rahatlıkla çıkabileceğinin örneğini İzmir’de yaşandığını söyledi.


Gurur verici

Başarılı öğrenciyi makamında ağırlayan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “Kendi çabası, gayreti ile dezavantajlı bölgede olmasına rağmen hem BİLSEM’de hem okulda hem de dünyada birincilikler elde etmesi çok gurur verici bir şey. Dezavantajlı bir bölgede ailenin ilgilenmesi sonucunda öğretmenlerinin katkısı ile birlikte dünya birinciliğinin rahatlıkla çıkabildiğinin örneğini İzmir’de Kemalpaşa’da yaşıyoruz. Öğrencimiz gayreti planlı ve programlı çalışmasıyla bu başarının geldiğini kendisi de ifade etti. Buradaki aile düzeni ve öğretmenimizin, okulumuzun desteği ile birlikte güzel bir başarıyı Türkiye’ye yaşattığı için Elanur’u da yürekten tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Ailesine ve öğretmenlerine de kutluyorum” dedi.

Günlüğünü kendi simgeleriyle yazıyor

İleride bilim insanı olmayı hedefleyen Elanur Akıncı İngilizce biliyor. İkinci yabancı dil olarak da Fransızca çalışan Elanur, annesinin kendisine günlük alması sonrasında kendi tasarladığı ve 29 simgeden oluşan bir kod tasarladı. Günlüğünü kendi oluşturduğu simgelerle kaleme alan Elanur Akıncı, aynı zamanda tasarladığı projeleri de kâğıda dökerek gerekli çizimleri gerçekleştirdiğini söyledi. planlı bir şekilde çalışarak bu başarıları kazandığını söyleyen başarılı öğrenci, ailesinden ve öğretmenlerinden büyük destek gördüğünü söyledi.

Matematik dehası

Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu 4/F Sınıfında öğrenim görmekte olan Elanur Akıncı, Matematik alanındaki başarılarıyla dikkat çekiyor. Rakamlarla arası iyi olan başarılı öğrencinin ilkokul birinci sınıfa giderken Sınıf Öğretmeninin teşviki ve yönlendirmesiyle Bilim Sanat Merkezi Sınavlarına katıldı. Bu sınavdan başarıyla geçen Elanur, Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezinde eğitim görmeye başladı. Gerek Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulunda gerekse Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezinde göstermiş olduğu başarılarla adından söz ettiren Elanur Akıncı; Uluslararası Kangru Sınavında Türkiye dokuzuncusu, 4. Ulusal Tales Matematik Yarışmasında Türkiye yirmi altıncısı, Türkiye Okullar Arası Zekâ Oyunları Şampiyonasında ise Ege birinciliği alıp gittiği Türkiye Finallerinde ise Türkiye on birincisi oldu. Son olarak ise dünya çapında İngilizce olarak düzenlenen Kanada merkezli Caribou Matematik yarışmasında 7 bin 328 kişiyi geride bırakarak Dünya birincisi oldu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum