Bu durum, fiziksel problemlere neden olabilir. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı, Kayropraktist Prof. Dr. Semih Akı, boyun ve omurga ağrılarına karşı alınabilecek önlemleri anlattı.

Avukata Verilen Vekalet Nasıl İptal Edilir? Vekalet İptali Ne Kadar 2023 Avukata Verilen Vekalet Nasıl İptal Edilir? Vekalet İptali Ne Kadar 2023

Prof. Dr. Semih Akı, masa başında çalışırken boyun ve omurga sağlığını korumanın önemini vurguluyor. İşte masa başı çalışanların boyun ve omurga ağrılarını önlemek için 7 etkili yol...

  • Germe ve Egzersizler: Masa başında çalışanlar sık sık gerinmeli ve basit egzersizler yapmalı. Omuzlarınızı yukarı doğru kaldırın, kulak hizasına kadar yükseltin, sonra yavaşça indirin. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın. Ayrıca kürek kemiklerinizi birleştirerek beş saniye boyunca bekleyin, sonra gevşeyin. Yan boyun kaslarını esnetmek için oturur pozisyonda sol elle koltuğun oturağına tutunarak gövde ve boyun zıt tarafa doğru eğilin. Bu hareketi sağ elle diğer yöne doğru tekrarlayın.
  • Ergonomik Düzenlemeler: Çalışma masanızı ve koltuğunuzu, bilgisayar ekranınızın üst kenarının göz hizasında veya biraz altında olduğu şekilde ayarlayın. Eğer masa sandalyenizin altında kalıyorsa, bilgisayarınızın altına bir destek koyarak göz hizasına getirin.
  • Hareket Edin: Olabildiğince hareket edin. Düzenli fiziksel aktivite yapan bireyler, tekrar eden boyun ağrılarına daha az maruz kalır.
  • Telefon Kullanımı: Uzun telefon görüşmeleri sırasında telefonu kafa ve omuz arasına sıkıştırmayın. Eğer çok konuşmanız gerekiyorsa, ses düzeyini düşük tutarak kulaklık kullanın.
  • Diş Sıkmamaya Dikkat: Dişleri sıkmaktan kaçının, çünkü bu boyun kaslarını gerip ağrılara neden olabilir.
  • Zihinsel Stresi Azaltın: Zihinsel stresi azaltmak, boyun bölgesindeki gerilmeleri ve kas zorlanmalarını önlemeye yardımcı olabilir. Fiziksel sağlığınıza olduğu kadar psikolojik sağlığınıza da dikkat edin.
  • Yatış Pozisyonu ve Yastık Seçimi: Yüzüstü yatmaktan kaçının, çünkü bu boyun bölgesine fazladan yük bindirebilir. Boyun kısmını doğal bir kıvrımı destekleyecek bir yastık seçmeye özen gösterin.
Kaynak: Haber Merkezi