Mardin Midyat'ın Işıklar Mahallesi'nde bulunan tarihi Mor Barsavmo Kilisesi, ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Dilek Güney adlı bir turist, "Son 3 günde Doğu'da Mardin, Midyat, Şanlıurfa, Diyarbakır turunu yapıyoruz. Buraya geldiğimizden beri en çok keşfettiğim şey İstanbul'da tarih olduğunu düşünürdüm. Evet, tarihi bir miras var. Yurt dışında İtalya, Fransa gibi birçok ülkede tarih olduğunu düşünürdüm; ama Midyat'a ve Mardin'e geldikten sonra fikrim tamamen değişti. Sokakların bütünlüğü, tarihi kalıntıları, farklı uygarlıkların ve dinlerin geçmişi açısından burası bence tüm uygarlıklara ev sahipliği yapan bir tarihi miras. Geldiğim için çok mutluyum. Burada dokuyu hissetmek, eski yaşantıları görmek, birçok konuda fikir almak ve geçmişi öğrenmek çok güzel bir deneyim oldu. Büyük bir doyum aldım ve tekrar gelmek istiyorum" dedi.

İzmir'de yarın hangi kültür sanat etkinlikleri, konserler, tiyatrolar var? 7 Aralık İzmir Etkinlik Takvimi İzmir'de yarın hangi kültür sanat etkinlikleri, konserler, tiyatrolar var? 7 Aralık İzmir Etkinlik Takvimi

mardin-midyat-turist-akinina-ugradi (1)

Süryani Dernek Başkanı Ayhan Gürkan ise, "Yazın çok yoğun bir turist akını olmuştu; okulların tatil olmasıyla birlikte son bir haftadır aynı yoğunluk devam ediyor. İnsanlar kiliseleri ziyaret ediyor, konuk evlerini görüyor, Midyat'ın eski sokaklarını, çarşısını geziyorlar. Elimizden geleni yapıyoruz ve turistlerin Midyat'tan yüzde yüz memnun ayrıldığını gözlemliyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA