Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Marble'a 'Çin vetosu' kapıda

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Türk hükümetinin, Çin’de başlayan ve dünyanın birçok ülkesine yayılan coronavirüs tehlikesi nedeniyle, İzmir’de gerçekleşecek Marble Mermer Fuarı öncesi, Çinli turistlerin Türkiye’ye girişini yasaklayan bir ilan hazırlığı içinde olduğunu söyledi

Marble'a 'Çin vetosu' kapıda
21 Şubat 2020 - 07:59
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

Çin’de düzenlenen ve dünyanın en büyük doğal taş fuarı olma özelliğini taşıyan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın, ülkede baş gösteren coronavirüs hastalığı nedeniyle 6-9 Haziran tarihlerine ertelenmesinin ardından, gözler 1-4 Nisan tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecek ve alanında dünyanın ikinci büyük fuarı kabul edilen Marble 26.Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’na çevrildi. Çin’deki doğal taş fuarının ertelenmesi sonrası, yurt dışından büyük bir alıcı kitlesinin rotasını İzmir’deki fuara çevirdiğini dile getiren Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, bunun yanı sıra Türk hükümetinin, coronavirüs nedeniyle Çinli turistlerin Türkiye’ye alınmamasıyla ilgili bir ilan hazırlığı içinde olduğu bilgisini aldıklarını söyledi.


Çinli turist alınmayacak

Çin’deki doğal taş fuarının ertelenmesinin ardından, İzmir’de gerçekleşecek Marble Mermer Fuarı’na yurt dışından daha büyük bir ilgi olmasını beklediklerini ifade eden Kaya, “Bu beklentinin yanında şu da var. Türkiye devletinin, özellikle fuar dönemi yaklaşırken, Çin’den gelen misafirlerin alınmamasıyla ilgili, işte Hindistan’ın, İspanya’nın, Almanya’nın, Rusya’nın yaptığı gibi ilan yayınlaması bekleniyor. Rusya bunu yaptı. Dedi ki, işte şu tarihten itibaren kara yolu, hava yolu, tren yolu zaten hepsini iptal ettim. Onun dışında da aktarmalı veya herhangi bir şekilde Çin vatandaşlarını Rusya’ya sokmuyorum. Hindistan aynı ilanı yaptı mesela. Hindistan’daki marble fuarına Çinlilerin alınmayacağını ilan etti. Türkiye’nin ki de diğer dünya ülkelerinin yaptığına benzer bir ilan olacak. Tabi öyle olursa inanılmaz bir alıcı kitlesi, 2020 yılını programlamak adına İzmir’e gelmek isteyecek. Bu da İzmir’in özelinde, İZFAŞ’ın özelinde inanılmaz bir fırsat. Onun için şu anda yeni taleplerin olduğunu duyuyoruz ama şu kadarını söyleyeyim. Bakanlık tarafından bir ilan olursa, gelmek isteyenlerin daha da çoğalacağı ile ilgili kanı var” dedi.

“Olumsuz etkileyebilir”

Çinli turistlere gelecek olan yasağın henüz kesin olmadığını fakat Türkiye’nin de böyle bir ilan yapma ihtimali olduğunun söylendiğini belirten Kaya, “Bu konuda bir bilgimiz ve yetkimiz yok. Çünkü böyle bir şey sadece Bilim Kurulu ve Bakanlık’ın tasarrufunda. Çin aynı zamanda madende en büyük de ithalatçı. Blok anlamında en büyük alıcılar. Eğer fuara gelmezlerse bu da ekonomik anlamda olumsuz bir etki yaratacaktır” diye konuştu.


Ne olmuştu?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan coronavirüsü nedeniyle Çinin Xiamen kentinde düzenlenen, sektöründe dünyanın en büyük fuarları arasında olan ve 16-19 Mart tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı,  6-9 Haziran tarihine ertelenmişti. Coronavirüsü’nün birçok ülkeye yayılmaya başlamasının ardından, pek çok dünya ülkesi Çinli turistlerin ülkelerine girişini yasaklayarak, düzenlenen fuarlara alınmayacaklarını duyurmuştu. 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum