Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 495 oyla Tarihi Kentler Birliği'nin yeni başkanı oldu. İstanbul Pendik'teki otelde gerçekleştirilen 2024 yılı 1. Olağan Meclis Toplantısı'nda, birliğin başkanlığını sürdüren AKP'li Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, çocuklarının üniversite sınavına girmesini gerekçe göstererek toplantıya katılmadı.

CHP'li üyeler, birliğin başkan adayı olarak Mansur Yavaş'ı gösterirken, AKP'li üyelerin adayı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk oldu. Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılarak oy kullandı. İmamoğlu, oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, "Hayırlı olsun. Mansur Yavaş başkanımız ve değerli heyeti Tarihi Kentler Birliği’nde iz bırakacağına eminim. İnşallah güzel bir dönem olur. Mansur Yavaş Başkan'ımıza ve heyetine şimdiden başarılar dilerim." dedi.

Mansur Yavaş, oy verme işlemleri sırasında yaptığı açıklamada, "Tarihi Kentler Birliği’ne Beypazarı Belediye Başkanıyken kurucu üye olmuştum 2000 yılında. 2000 yılından 2019 yılına kadar çok güzel çalışmalar yapıldı. Yine 2019’da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumuzda da yaptığımız çalışmalar birkaç tane ödül aldı. Tarihin, kültürün korunması bizim atalarımıza karşı en büyük borcumuzdur. Geleceğe bunların uzanması lazım ve bunun da sonuçlarını ben hem Beypazarı'nda gördüm. Ankara'da da göreceğiz. Hem kültürümüzü koruyoruz, hem gelecek kuşaklara aktarıyoruz. Bir yandan da turizm ve istihdam sağlıyor." şeklinde konuştu.

AKP'nin adayı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk ise yapılan oylama sonucunda 221 oy alarak başkanlık seçimini kaybetti.

Kaynak: ANKA