Manisa Büyükşehir Belediyesi, yaz sezonuna hazırlık kapsamında Manisalı çiftçilerin sulama ihtiyaçlarını karşılamak için projeleri hayata geçiriyor. Demirci ilçesinde 2 adet, Kırkağaç ve Gördes ilçelerinde ise 1’er adet olmak üzere toplam 4 tarımsal sulama havuzunun yapımı tamamlandı. Ayrıca Saruhanlı ilçesinin Nuriye Mahallesi'nde 1 adet 200 ton kapasiteli tarımsal sulama deposunun yapımı devam ediyor.

TARIMSAL ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ

Manisa, zengin tarımsal ürün çeşitliliğiyle ön plana çıkarken, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla çiftçilerin ürünlerini sulama ihtiyacı da artıyor. Bu nedenle, Manisa Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin taleplerini karşılamak amacıyla harekete geçti. Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Demirci ilçesinin Boyacık ve Durhasan mahallelerine, Kırkağaç ilçesinin Kuyucak mahallesine ve Gördes ilçesinin Börez mahallesine 100 ton kapasiteli tarımsal sulama havuzları yapıldı. Ayrıca, Saruhanlı ilçesinin Nuriye Mahallesi'nde yapımı devam eden 200 ton kapasiteli bir tarımsal sulama deposu bulunuyor.

ÇİFTÇİLERİN İHTİYAÇLARINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, çiftçilerin ihtiyaçlarına yönelik çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti. Bu kapsamda, Kırkağaç ilçesine bağlı Sakarlı Mahallesi'nde 10 ton kapasiteli taral doldurma tesisi hizmete alındı. Bu tesis sayesinde, üreticiler ilaçlama faaliyetlerinde kullanacakları suyu ücretsiz olarak temin edebilecekler. Sakarlı mahalle sakinleri, tesisin zamanında tamamlanmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirirken, Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.

Muhabir: Özge Uğulu