Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO), Akdeniz Sınır Ötesi İş Birliği Çağrısı Proje Başvurusu protokolünü imzalayarak iş birliklerini resmileştirdi. Bu iş birliği kapsamında, üniversite ve iş dünyası ortaklığıyla imalat sanayisinde faaliyet gösteren firmaların enerji verimliliğinin artırılması hedeflenmektedir.

Protokol törenine, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar, Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Ay, Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Dr. Emre Uygur, Manisa TSO Proje ve İş Geliştirme Koordinatörü Mehmet Can Çakar katılım sağladı. İmzalanan protokol ile kalıpçılık, plastik, metal işleme, otomotiv yan sanayi ve beyaz eşya yan sanayinde faaliyet gösteren firmaların enerji verimliliğinin artırılması ve sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesi hedeflenmektedir.

Akdeniz ülkelerindeki KOBİ'lerin yeşil uygulamalara geçişini destekleyecek uluslararası bir girişim oluşturmayı amaçlayan proje, ayrıca KOBİ'lerin yeşil uygulamaları benimsemelerine yönelik kaynaklara ve uzmanlığa ulaşmayı planlamaktadır. Bu kapsamda yapılacak AR-GE çalışmalarıyla Manisa iş dünyasının Akdeniz bölgesindeki sinerjilerden yararlanması ve yeşil geçiş çabalarını artırması hedeflenmektedir. Sınır ötesi iş birliği sürecinin başlatılmasıyla birlikte, bölgesel çapta çevreci ve sürdürülebilir gelişmeye katkı sağlanması öngörülmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ