Tehlikesiz Bir Sürüş İçin Sigorta Şart!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nun (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'deki motosikletlerin yüzde 65'lik büyük bir kısmının zorunlu trafik sigortasına sahip olmadığını açıkladı. Palandöken, özellikle kurye hizmetlerinde kullanılan motosikletlerin kaza riskinin yüksek olması nedeniyle, sigorta yaptırma oranlarının artması gerektiğini vurguladı. Bu tehlike arz eden durum, giderek artan kurye mesleğiyle daha da önemli bir hal alıyor.

Sigorta Fiyatlarındaki Farklılıklar ve Çözüm Önerileri

Palandöken, zorunlu trafik sigortasında bir fiyat standardizasyonu sağlanması gerektiğini belirterek, sigorta acenteleri arasındaki fiyat farklılıklarına dikkat çekti. Başkan, "Zorunlu trafik sigortası" tabirinin gereği olarak, bu sigortaların herkes tarafından yapılabilir olması gerektiğini, fakat yüksek fiyatlar nedeniyle birçok vatandaşın bu yükümlülüğü yerine getiremediğini dile getirdi. Bu durumun çözümü olarak devletin de sürece destek vermesi gerektiğini öne sürdü.

Motosiklet Sigortasızlığı ve Olası Sonuçları

Türkiye'deki toplam araçların yaklaşık yüzde 20'sinin hiçbir sigorta poliçesine sahip olmadığı bilgisi de Palandöken tarafından paylaşıldı. Özellikle motosikletlerde bu oranın yüzde 65 gibi alarm verici bir düzeyde olduğuna işaret eden Palandöken, kuryelik gibi yüksek risk taşıyan bir meslekte motosiklet kullanımının yaygınlaşmasıyla bu oranın daha da artabileceğine dikkat çekti. Trafikte bulunan eski araçların yüksek oranda sigortasız olması ve sigorta fiyatlarının yüksek bulunması sebebiyle birçok araç sahibinin bu yükümlülükten kaçındığı, bunun yerine daha düşük maliyetli cezai işlemleri tercih ettiği belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi