Makine sektörünün devleri, İzmir'de buluşacak

Takım tezgahları sektörünün temsilcilerini ikinci kez İzmir’de bir araya getirecek MAKTEK İzmir Fuarı’nın tanıtım toplantısında konuşan TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü, 60’ı aşkın ülkeden, 35 bin ziyaretçinin geleceği fuarda, 500 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşılmasının beklendiğini söyledi

Makine sektörünün devleri, İzmir'de buluşacak
03 Ekim 2019 - 12:19

SERCAN ÖZİPEKÇİ

Türkiye sanayisinin gelişiminde kilit rol üstlenen ve takım tezgahları sektörünün tüm paydaşlarını ikinci kez aynı çatı altında buluşturmaya hazırlanan MAKTEK İzmir Fuarı’nın tanıtım toplantısı gerçekleşti. Hilton Otel’de düzenlenen toplantıda, 500 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşılmasının beklendiği fuara, 60’ın üzerinde ülkeden 35 bini aşkın sektör profesyonelinin gelmesinin tahmin edildiği açıklandı.

Dünya devleri bu fuarda

Takım tezgahları sektöründeki tüm gelişmelerin görülebileceği, Ar-Ge ve inovasyon ürünlerinin sergileneceği fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “TÜYAP olarak bu fuarlar ile ülkemizin ihracat değerlerine, istihdamına katkı sağlıyoruz. İzmir’de de farklı sektörlere yönelik, 5-6 farklı konuda fuarlar hazırlıyoruz. İki yılda bir İzmir’de hazırladığımız MAKTEK İzmir fuarının ikincisini, 9-12 Ekim tarihlerinde ziyarete açacağız. 2 yıl önce düzenlediğimiz MAKTEK’in çok başarılı geçmesiyle bu yıl ki MAKTEK’i düzenledik. Dünya devlerini bölge sanayicisinin ayağına getiriyoruz. Takım tezgahları sektörü çok önemli ve stratejik bir sektör. Batılı sanayicinin önem verdiği bir sektör. Takım tezgahları olmadan hiçbir şey üretemiyoruz. Ülkemizde bütün sektörleri etkileyen milyar dolarlar getirisi olan bir sektör. Böylesine değerli olan bir sektörü, önümüzdeki hafta İzmir’de görücüye çıkarıyoruz” dedi.

500 milyon dolar iş hacmi

Fuara, 17 ülkeden, 370 temsilcinin katılacağı bilgisini veren Ersözlü, “60 ülkeden ziyaretçi ağırlamayı hedefliyoruz. Şu anda kuzey Afrika ülkelerinden, Sahra Altı Afrika ülkelerine, Arap Yarımadası’ndan, Asya, Uzak Doğu’dan, Avrupa’nın Doğusu’na kadar 60 ülkeden iş insanlarını ağırlayacağız. Yaklaşık bin 600 civarında yurt dışından iş insanı bu fuarda olacak. Bu yıl ki yeniliklerde ilk kez havacılık ve savunma sanayinde üretim yapan firmaların temsilcilerini fuarda ağırlayacağız. Buradaki firmalarla İkili iş görüşmeleri yaptıracağız. İnşallah firmalarımıza siparişler yazdıracağız. Yurt içinde farklı illerden otobüs seferleri düzenleyeceğiz. Sanayisi yoğun olan illerden, tarafımızdan otobüs seferleri gerçekleşecek. Bu yıl fuarın, 500 milyon dolarlık iş hacmi yaratmasını bekliyoruz. Bu fuarda satılacak makinelerin tüm sektörlerde kullanılacağını öngörürsek, bu rakamın sağlanacağını düşünüyoruz. 35 bin civarında ziyaretçi ağırlamayı düşünüyoruz. Şehir ekonomisine de önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“Bölgeye katkı sağlayacak”

Makine İmalatçıları Birliği (MİB) Genel Sekreter Yardımcısı Nail Türker ise, İzmir’de 2 yıl önce ilki yapılan MAKTEK’ten sonra bu yıl fuarın ikincisi için destek sağladıklarını belirterek, “Ege Bölgesi için önemli bir fuar olduğunu düşünüyoruz. Rüştünü ispat eden bir fuar. Bu dönemde bu fuar, hem bölgeye hem Türkiye’ye hem de Avrasya’ya ciddi katkı sağlayacak. 30’a yakın üyemizle bu fuara katılıyor, destek veriyoruz. Fuarın herkese hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Varlık da yaptığı konuşmada, İzmir’in verdiği enerjiyle hem katılımcı hem ziyaretçisiyle iyi bir fuar olacağını düşündüklerini belirterek, “MAKTEK her geçen gün önemini artırmaktadır. Makine fuarları oldukça talep görmekte ve sektörümüze büyük hizmet vermektedir. İlki 2017 de gerçekleşen MAKTEK fuarı sadece bölge sanayicisinin değil, Türkiye sanayisinin de yüzünü güldürmüştür. Geçmişte olduğu gibi bugün de MAKTEK markasının hakkını vereceğine güvenimiz sonsuz. İzmir ve Ege Bölgesi’ne daha gelişimi teknolojilerle hizmet vermek için MAKTEK fuarındayız. 43 üye firmamızla bu fuarda bulunuyoruz, bundan da gurur duyuyoruz. 2019’un ilk 6 ayında takım tezgahları verilerine göre takım tezgahları üretimi yüzde 7,3 düştü. İhracatta değişiklik olmadı, 281 milyon dolarda kaldı. İthalat yüzde 26 düşüş gösterdi. Kullanım miktarı yüzde 26 düşüş gösterdi, 465 milyon dolar oldu. Hedeflediğimiz rakamlar bunlar değil. Hem üretim rakamımızı, hem ihracatımızı üst rakamlara taşımayı, rekabet gücümüzü artırmayı düşünüyoruz. Sıkıntılarımızı dile getirmeyi ve çözüm önerileri geliştirmeye devam edeceğiz. Üretirsek gelişeceğimize inanıyoruz. Hedefimiz parmakla gösterilen bir sanayi ülkesi olmak. MAKTEK fuarının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum