Maaş alacak vatandaşlar ve emekliler, her ayın sonunda olduğu gibi bu ay da maaşlarının ne zaman yatacağını merak ediyorlar. Özellikle bayram öncesinde maaşların erken yatıp yatmayacağı konusu gündemdeki önemli sorular arasında yer alıyor. Araştırmalar, bu konuda kesin bir açıklama getirmese de bazı ipuçları, umutları yeşertiyor. Peki, Maaş erken yatacak mı? Emekli maaşları bayramdan önce yatar mı? Konuya yönelik tüm detaylar haberimizde yer alıyor. 

Maaş erken yatacak mı?

Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte, Türkiye'de milyonlarca vatandaş, emekli maaşları, memur maaşları, evde bakım ödemeleri, 65 yaş aylığı, aile destek ödemeleri gibi sosyal yardımların nisan ayı ödeme tarihlerinin erkene alınıp alınmayacağını merakla bekliyor. Bu ödemelerin zamanlaması, bayram öncesi maddi planlarını yapmak isteyen vatandaşlar için büyük önem taşıyor.

Ramazan Bayramı öncesi maaşların yatıp yatmayacağı merak konusu haline geldi. Nisan ayının 10-12 tarihleri arasında Ramazan Bayramı'nın idrak edileceği düşünüldüğünde, milyonlarca memur ve emekli, maaşlarının ne zaman yatacağını öğrenmek istiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 günlük idari izin müjdesine rağmen, memur maaşlarının bayramdan önce yatırılacağına dair resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak geçtiğimiz yıl maaşlar bayramdan önce hesaplara geçmişti, bu da umut veriyor.

Emekli maaşları her ayın 15'inde hesaplara geçerken, geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı'nda milyonlarca emekli, bayram ikramiyesiyle beraber maaş ödemelerini de almıştı. Bu yıl da benzer bir uygulama olması bekleniyor. Öte yandan emekliye bayram ikramiyeleri, bayramdan önceki hafta hesaplara geçecek.

Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı, 21-23 Nisan tarihlerinde idrak edilmişti. SSK emeklilerine geçtiğimiz yıl ödemeler 14-16 Nisan tarihinde, Bağ-Kur emeklilerine ise maaş ödemeleri 17-18 Nisan'da yatırılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamaya göre, kamu çalışanları 8-9 Nisan'da idari izinli olacak. Bu nedenle, maaş ödemelerinin bayramdan önce gerçekleşmesi bekleniyor.

Emekli maaşları bayramdan önce yatar mı?

4A SSK, 4B Bağ-Kur, ve 4C Emekli Sandığı Maaşı Ödeme Tarihleri

Emekli maaşlarının ödeme tarihleri, tahsis numarasının son rakamına göre belirleniyor. Detaylar şu şekildedir:

4A SSK (SSK emeklileri): Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17'sinde, son rakamı 7 olanlar ayın 18'inde, son rakamı 5 olanlar ayın 19'unda, son rakamı 3 olanlar ayın 20'sinde, son rakamı 1 olanlar ayın 21'inde, son rakamı 8 olanlar ayın 22'sinde, son rakamı 6 olanlar ayın 23'ünde, son rakamı 4 olanlar ayın 24'ünde, son rakamı 2 olanlar ayın 25'inde, son rakamı 0 olanlar ayın 26'sında maaşlarını alacaklar.

4B Bağ-Kur (Bağ-Kur emeklileri): Tahsis numarası son rakamı 9,7 ve 5 olanlar ayın 25'inde, son rakamı 3 ve 1 olanlar ayın 26'sında, son rakamı 8, 6 ve 4 olanlar ayın 27'sinde, son rakamı 2 ve 0 olanlar her ayın 28'inde maaşlarını alacaklar.

4C Emekli Sandığı (Emekli Sandığı emeklileri): Emekli Sandığı maaşları üç ayda bir ödeniyor ve ödeme günleri belirli bir düzende gerçekleşiyor. Detaylar, emekli sandığı maaşı alanların doğum tarihlerine göre farklılık göstermektedir.

Yukarıdaki bilgiler, emekli maaşlarının ödeme tarihlerini kapsamaktadır. Herhangi bir değişiklik veya güncelleme olduğunda, haberimizde yer alacaktır.

Kaynak: Haber Merkezi