Ülkemizde lastik değiştirme mevsimi yaklaşırken, sürücüler yeni yasal düzenlemeler ve fiyat değişiklikleri hakkında bilgi arayışına girdi. Özellikle son dönemde artan yakıt fiyatları ve ekonomik belirsizlikler, araç bakım masraflarını da gündeme getirdi. Bu kapsamda, lastik değiştirme sezonunun ne zaman başlayacağı ve 4 lastik değişim ücretlerinin nasıl şekilleneceği merak konusu oldu. Bizde haberimizde Lastik değiştirme ne zaman başlayacak? 4 lastik değişim ücreti ne kadar? sorularının yanıtlarını derledik...

Lastik değiştirme ne zaman başlayacak?

İstanbul'da 25 Kasım 2023 tarihinde başlayan kış lastiği takma zorunluluğu uygulaması, Türkiye genelinde ise 1 Aralık 2023'te başlamıştı ve 1 Nisan Pazartesi günü sona erecek. Ancak, kış lastiklerinin yaz aylarında kullanılması özelliklerini kaybetmelerine neden olabilir.

Kış lastikleri özel olarak düşük sıcaklıklarda optimum performans göstermek üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle yaz mevsiminde kullanıldığında, lastikler erken aşınabilir ve performans kaybı yaşanabilir. Bununla birlikte, mevsimine uygun olmayan lastik kullanımı çevreye daha fazla karbon salınımına yol açabilir.

4 lastik değişim ücreti ne kadar?

Mevsimine uygun olmayan lastikler çevreye daha fazla karbon salımı yaparken 1 Aralık'ta başlayan zorunlu kış lastiği uygulamasının sona ermesiyle araç sahipleri lastikçilerin yolunu tuttu. Lastik değiştirme ücretleri 4 lastik için ortalama 500-600 TL olarak bilinirken değişim sırasında rot balans ayarları da yapılıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ