Reklam

Kuyumcular kepenk indirdi

Kemeraltı’nda bulunan Tarihi Kuyumcular Çarşısı’ndaki kuyumcu esnafı, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla dükkanlarını geçici süreyle kapatma kararı aldı. Tarihi çarşı, bomboş görüntüsüyle dikkat çekti

Kuyumcular kepenk indirdi
23 Mart 2020 - 08:48

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve ülkemize de sirayet eden koronavirüs salgınından, neredeyse tüm sektörler olumsuz etkilendi. Türkiye’de birçok fabrika hammadde tedarikinde yaşanan sıkıntı ve koronovirüs tedbirleri kapsamında üretimi durdurmak zorunda kalırken, birçok işyeri de salgının yayılmasını önlemek amacıyla evden çalışma ya da vardiyalı çalışma sistemine geçti. Yine İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararlar kapsamında birçok iş kolunun faaliyetleri de geçici olarak durduruldu.

Çarşı kepenk indirdi

Tüm bunların dışında İzmir Kemeraltı’nda bulunan meşhur Tarihi Kuyumcular Çarşısı esnafı da, kendi ve vatandaşların sağlığını düşünerek, işyerlerini geçici bir süreyle kapatma kararı aldı. İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel’in daha önce kuyumcu esnafına yaptığı ‘10.00-18.00 saatleri arasında nöbetleşe çalışın’ çağrısını bir adım öteye götüren ve işyerlerini tamamen kapatan esnaf, koronavirüse tedbir amacıyla bu kararı aldıklarını açıkladı. Altın fiyatlarının düştüğü ve düğün sezonunun yaklaştığı böyle bir dönemde bu kararı almanın zorluğuna vurgu yapan kuyumcu esnafı, insan sağlığının her şeyden daha önemli olduğuna dikkat çekti. Çarşı içinde tüm dükkanlar kepenk indirirken, bu durumun ne kadar süreceğinin bilinmediği belirtildi.

“Tedbir amacıyla aldık”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan 25 yıllık kuyumcu esnafı Barış Akalın ise, 25 yıllık iş hayatı boyunca böyle bir durumla karşılaşmadığını belirterek, “Tüm çarşı esnafı olarak ortak bir karar aldık. Dükkanımıza gelen müşterilerden biz tedirgin oluyoruz, onlar da bizden. Koronavirüs salgını nedeniyle bir süre dükkanlarımızı açmayacağız. Kendimizin ve halkımızın sağlığını düşünerek, ‘evde kal’ çağrısına uyarak bu kararı aldık. Bu durumun ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Umarım bu süreci en kısa zamanda atlatırız” dedi.

Baransel, ‘nöbetleşe’ demişti

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, koronavirüs salgınına tedbir amacıyla esnafa yönelik yaptığı açıklamada, “Semtlerimizdeki kuyumcularımızın nöbetleşe çalışma sistemine geçmelerini, çalışma saatlerini 10.00- 18.00 olarak düzenlemelerini, ayrıca çantacılarımızın seyahat etmemelerini önemle tavsiye ediyoruz. Hep birlikte bu sorunun üstesinden geleceğimiz daha güçlü, sağlıklı günlerin bir an evvel gelmesini temenni ederim” ifadelerine yer vermişti. 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum