Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, et ve deri işlemlerinde önemli uyarılarda bulundu. Yapılan açıklamada, derinin yüzülmesi sürecinde deri ile etin temasının önlenmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, işkembe ve bağırsakların hızlı bir şekilde çıkarılması gerektiği belirtildi.

Temizlik Ön Planda Tutulmalı

Müdürlükten yapılan açıklamada, işkembe ve bağırsakların hızlı bir şekilde çıkarılmasının önemine dikkat çekilerek, bu işlemin et kalitesini olumsuz etkilememesi ve mikropların bulaşmasını engellemesi gerektiği vurgulandı. İç organların çıkarılması sırasında işkembe ve bağırsak içeriğinin ete bulaşmasının önlenmesi için özen gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Çevre Korunmalı

Açıklamada ayrıca, kesim işlemleri sırasında ortaya çıkan atıkların çevreyi kirletmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiği vurgulandı. İç organlardan çıkan atıkların ayrı bir yerde toplanması ve çevreye zarar vermemesi için uygun şekilde bertaraf edilmesi gerektiği belirtildi.

Veteriner Hekime Başvurulmalı

Son olarak, anormal görünüşe sahip iç organlar ve etlerin veteriner hekime muayene ettirilmesi gerektiği vurgulandı. Bu organların normalden farklı özelliklere sahip olması durumunda, uzman bir veteriner hekim tarafından incelenmesinin önemine dikkat çekildi.

Kaynak: İHA