Afyonkarahisar'daki termal oteller, Kurban Bayramı tatilinde gurbetçilerin de gelmesiyle yüksek doluluk oranına ulaşacak. Termal ve sağlık turizmiyle öne çıkan Afyonkarahisar, yaklaşık 27 bin yatak kapasitesine sahip.

Kentteki beş yıldızlı oteller dahil birçok tesis, tatil yaparken şifalı sulardan faydalanmak isteyenlerin tercihi oluyor. Zafer Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gümüşhan, Kurban Bayramı ile başlayacak yaz sezonu öncesinde termal otellerdeki rezervasyonların arttığını belirtti.

Gümüşhan, haziranda okulların kapanması ve yaz tatili sezonunun açılmasıyla birlikte Afyonkarahisar'daki termal otellerde doluluk oranının yüksek olacağını vurguladı.

P Q Q E V U1685616586

ŞİFA KAYNAĞI AFYON TERMAL SULARI

Afyon'un termal suları, kimyasal bileşiminde sodyum, hidrojen sülfür ve bikarbonat içererek şifalı özellikler sunar. Bu suların nötr pH değeri, şifalı etkilerini artırır. Yüksek pH değeri, vücudun nemlendirilmesine ve daha enerjik hissetmeye katkı sağlar.

Afyon termal suları, hem içme hem de banyo tedavilerinde kullanılır. Suyun bulunduğu ortamın nemli ve buharlı havası da üst solunum yollarına fayda sağlar. Romatizmal hastalıklar ve dolaşım sistemi sorunları gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili olan bu sular, aynı zamanda kadın hastalıkları, nefrit, nevralji, alerjiler ve cilt hastalıkları gibi pek çok sağlık sorununda da destekleyici tedavi olarak kullanılır.

Afyon termal sularının içeriğindeki karbondioksit, kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur ve solunum yoluyla kalbin daha sağlıklı ve sakin çalışmasına katkıda bulunur. Solunum sistemi hastalıkları ve alerjik üst solunum yolu rahatsızlıkları gibi sorunlarda klimaterapi uygulanır.

Cilt hastalıklarında da etkili olan Afyon termal sularının egzama, akne ve nörodermit gibi cilt rahatsızlıklarına olumlu etkileri gözlenmiştir. Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarında; dejeneratif eklem rahatsızlıkları, özellikle eklem sorunları, kireçlenmeler, yumuşak doku romatizmaları, inflamatuar romatizmal rahatsızlıklar ve ortopedik girişimler sonrası travmalar gibi birçok sağlık sorunu için de bu termal sulardan faydalanılır. 

Maxresdefault (30)

POLİSLER İÇİN SEÇENEK: AFYONKARAHİSAR MORAL EĞİTİM MERKEZİ

Yorucu bir meslek olan polislik görevini ifa eden polis memurları için Afyonkarahisar Polis Moral Eğitim Merkezi önemli bir destinasyon olarak göze çarpıyor. Merkez, 66 oda, 132 yatak kapasiteli, 2 adet 90 ve 60 kişi kapasiteli toplantı salonu, 250 kişilik açık büfe ve isteğe bağlı alakart hizmeti veren  Restaurant, 250 kişilik nişan, düğün ve kokteyl ile toplu organizasyonlarda kullanılmak üzere  çok amaçlı  Salon, 100 kişilik Kafeterya, Vitamin Kafe, Spor Salonu, 4 adet Türk Hamamı, 20 adet Özel Aile Banyosu, 4 adet Sauna, Bay, Bayan Kuaförleri ve Yüzme Havuzundan oluşuyor.

C3394Cd2Caf31F861D0B64A9C9635171

AFYON TERMAL OTELLERİ FİYATLARI

15 Haziran 2024 girişli, 23 Haziran 2024 çıkışlı 9 günlük bayram tatili için Afyonkarahisar otel fiyatları şöyle:

NG Afyon Wellness & Convention Otel 8 gece için 82 bin 800 TL Ayrıca otelde 17 Haziran Selen Servi, 18 Haziran Deha Bilimlier konseri düzenlencek.

May Thermal Resort & Spa Otel 8 gece için 28 bin 315 TL

Grand Özgül Termal Tatil Köyü 8 gece için 43 bin 200 TL

Sandıklı Termal Park 8 gece için 46 bin 616 TL

(Otel fiyatları Trivago üzerinden alınmıştır, doluluk durumlarına göre fiyatlar değişiklik gösterebilir)

Afyon Termal 0Uaf Cover.jpg

AFYON'DA YAZIN KEYFİNİ ÇIKARIN

2005 yılından beri resmî olarak Afyonkarahisar adını taşıyan, ancak halk arasında Afyon olarak bilinen şehir, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde yer almaktadır. Eskişehir, Konya, Isparta, Denizli, Uşak ve Kütahya illeri ile çevrili olan Afyonkarahisar, "Termal Başkenti" olarak da adlandırılmaktadır.

Afyonkarahisar, kaplıcaları, mermeri ve sucuk gibi lezzetleriyle ünlüdür ve bu özellikleriyle dünya çapında tanınmaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleriyle de dikkat çeken şehir, zengin kültürel mirasıyla öne çıkar. 

Gazligol Termal Otel 3

AFYONKARAHİSAR KALESİ'Nİ GÖRMEDEN DÖNMEYİN

Hitit İmparatoru II. Murşil tarafından M.Ö. 1350 yılında inşa ettirilen Afyon'un ikonik noktası haline gelmiş kale, korunma, gözlem ve savunma amacıyla yapılmıştır. 226 metre yüksekliğindeki bir kaya kütlesinin üzerine konumlandırılan kale, sırasıyla Hitit, Frig, Roma ve Bizans dönemlerine tanıklık etmiştir. Ancak hak ettiği öneme Selçuklu Dönemi'nde kavuşmuştur.

3359 yıldır varlığını sürdüren kale, ilk yapıldığında Yüksektepe Şehri anlamına gelen Hopanuva adını taşırken, Selçuklular döneminde Karahisar Kalesi olarak adlandırılmış ve Osmanlı döneminde ise Afyonkarahisar Kalesi adını almıştır. Alaeddin Keykubat tarafından sekiz su sarnıcı, kilerler, ambarlar, cephanelikler ve değerli eşyaların muhafaza edildiği mahzenlerle donatılan kale, göz alıcı görüntüsüyle kendisine hayran bırakmaktadır. İslamiyet dönemi mimarisinin en güzel örneklerini kalede görmek mümkündür.

Kaynak: Haber Merkezi