Uzun zamandır bekliyordum. 2023 yılı 5 Ağustos tarihinde Nevşehir Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali’yle başlayan festival maratonunda sıra nihayet bize geldi. 

Erzurum, Trabzon, Çanakkale, Gaziantep, Konya, Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da gerçekleşen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri'nin 10'uncu durağı olan Efes Kültür Yolu Festivali bugün başlıyor. 

Efes Kültür Yolu Festivali’nin ana üssü ise İzmir Kültür Sanat Fabrikası olacak. Açık hava konserleri, söyleşiler, sergiler ve çeşitli etkinlikler tarihi mekânda gerçekleşecek. Bizleri yine dopdolu festival bekliyor anlaşılan. Programı görünce insanın heyecanlanmaması elde değil. 

Etkinliklerden biri de Aşık Veysel’in vefatının 50. yılı anısına düzenlenen Genç Sanat: 9. Güncel Sanat Proje Yarışması Sergisi… Sergide, yarışma sonucunda seçilen video, fotoğraf, yerleştirme, yeni medya, grafik, resim, seramik, baskı, heykel ve karışık teknik gibi görsel sanatın tüm ifade biçimlerinde üretilmiş toplam 30 eser yer alacak. 

Ayrıca tarihi mekanda 1920’lerden Günümüze Kadın Kıyafetleri Sergisi, Ali Congun, Okan Cabalar ve Large L Stand Up Gösterilerinin yanı sıra Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi gösterisi de olacak. 

Kolekta, yeni sergiler dizisi "Uzak Yakın" ile İzmir’de ilk kez Efes Kültür Yolu Festivali kapsamında sanatseverlerle buluşacak. Uzak Yakın Sergileri Vol.I İzmir, çağdaş sanat alanında üretim yapan 100’e yakın sanatçının eserlerinden oluşuyor. Burada küçük bir detaya dikkat çekmek istiyorum. Bu etkinlik "İzmir Resim ve Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi" ile "İzmir Resim ve Heykel Müzesi Sanat ve Tarih Galerisi" olmak üzere 2 mekânda ziyaretçilerini ağırlayacak. Sergi 28 Kasım’a kadar devam edecek. 

Bu festival kapsamında çok farklı etkinliklerin olacağını da belirtmiştim. Kentimizin en önemli unsurlarından olan tatları da unutulmadı. Festival anlamında gastronomi şöleni yaşanacak. Boyoz gibi İzmir’e mal olmuş lezzetler tanıtılırken Ege’nin İnci Tanesi İzmir Gastronomisi paneli de düzenlenecek. Panel, Bilge Keykubat, Ahmet Güzelyağdöken, Nedim Atilla ve Berrin Rasuli’nin katılımıyla gerçekleşecek.

İzmir’in kültür ve sanattaki iki büyük kalesi Arkas Sanat ve Folkart Galeri de bu festivale destek verenlerden. Değerli sanatçılar Nejad Devrim ve Mübin Orhon’un, eserlerinden oluşan “İki İmge Yolcusu/Nejad Devrim, Mübin Orhon Sergisi” festival boyunca ve sonrasında 18 Şubat’a kadar Arkas Sanat Merkezi’nde olacak. 

Folkart Galeri’de sergilenecek “Karanlıkta Akan Bir Yıldız Mustafa Kemal Atatürk Sergisi” festivalin en özel rotalarından biri. Sergi, festival süresince ve sonrasında Nisan 2024’e kadar ziyaret edilebilecek., Büyük Dahi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’de ilk kez kamuoyu ile paylaşılan 150 adet yayımlanmamış fotoğrafıyla birlikte, Atatürk’ün kullandığı, bilinmeyen birçok obje de bulunuyor. Hazırlanışı yedi yıl süren bu serginin, kesinlikle kaçırılmaması gerekiyor. 

Festivalin ilk gecesinde, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak için İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Korosu özel bir konserle sanatseverlerin karşısına çıkacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin yüksek sanat alanındaki yüz yıllık mirasını hatırlatmak amacıyla düzenlenen özel konser, Bornova Kültür ve Sanat Merkezi Necdet Aydın Sahnesi’nde izleyici ile buluşacak. 

Sinemanın usta iki ismi Türkan Şoray ve Ediz Hun söyleşisi festivalin en özel anlarından biri. Resimden tarihe, tiyatrodan arkeolojiye geniş bir çerçevede gerçekleşecek söyleşiler festival boyunca çeşitli mekânlarda sürecek.

Usta oyuncu Ali Poyrazoğlu “İmdat Türküsü” oyunuyla Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahnede olacak. Bornova Kültür Sanat Merkezi, “Martı”, “Vişne Bahçesi”, “Hey Gidi Günler”, “Abur Cubur Show Doğan&Onur”, “Usta 2. Abdülhamid Han” oyunlarına da ev sahipliği yapacak. İzmir Devlet Tiyatroları Konak Sahnesi’nde ise “Annemin Son Çılgınlıkları”, “Siyahlı Kadın”, “Annapurna”, “Bir Düş Gibi” oyunları sahnelenecek.

Hisar Camii’nde ise Fatih Çıtlak Hoca ve Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu’nun etkinlikleri olacak.

Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin olmazsa olmazı çocuk etkinlikleri de Efes Kültür Yolu’nda yer alacak. İzmir Kültür Sanat Fabrikası, Turgut Pura Vakfı Atölyesi, Gündoğdu Meydanı çocuklar için hazırlanan atölye, yarışma ve tiyatro oyunlarıyla renklenecek.

Sizlere festivaldeki dikkat çeken bazı etkinlikleri aktardım. Daha burada yer veremediğim birçoğuna festival programından ulaşabilirsiniz. 

Cumhuriyet’in 100 yılı kapsamında düzenlenen etkinliklerin yanı sıra 2. İzmir Kitap Fuarı da bugün başlıyor. ‘Cumhuriyet’ temalı birçok söyleşi de yazar, gazeteci, düşünür ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşecek. İZKİTAP; en seçkin kültür yayınevleri, eğitim yayınları, sahaflar ve müzayedeler, uluslararası konuk yazarlar ve sergilerle de kitapseverlere kültür şöleni sunacak. Gaziemir’deki Fuar İzmir alanında yapılacak fuar, 5 Kasım’a kadar İzmirlilerin uğrak noktası olacağa benziyor.