Reklam

Kripto para dolandırıcılığına dikkat!

Son dönemde altın fiyatlarında yaşanan düşüş, yatırımcıları bitcoin gibi farklı yatırım araçlarına yönlendirirdi. Bitcoinin, altınla mukayese edilemeyecek bir yatırım aracı olduğunu söyleyen İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, vatandaşları sanal para dolandırıcılarına karşı uyardı

Kripto para dolandırıcılığına dikkat!
23 Şubat 2021 - 07:30
Reklam

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

Pandeminin pik yapmasının da etkisiyle yazın rekor seviyeleri gören altın fiyatları, son dönemde sürekli bir düşüş eğiliminde. Altın fiyatlarındaki düşüş, satış rakamlarını da azaltırken, düğün sezonunu pandemi yasaklarıyla geçiren esnaf, eski işlerinin olmamasından şikayetçi. Altın fiyatlarındaki düşüş yatırımcıları da farklı mecralara yöneltiyor. Özellikle son zamanlarda bitcoin piyasasına olan talepte büyük artış görülüyor. Bitcoinden milyonlar kazanıldığıyla şehir efsanelerinin de etkisiyle, yatırımcı artık parasını daha çok bitcoine yatırmayı tercih ediyor.

“Altın en güvenilir liman”

Altın fiyatlarındaki düşüşü ve bundan sonraki süreçle ilgili tahminlerini paylaşan İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, “Altın düşüşleri satışları artırmadı, altın yüksekken daha fazla satış yapılıyordu. Şu an çok fazla alışveriş yok. Zaten düğün, dernek, sünnet, nişan da yok. Bu sene böyle gitti. Altın evet düşüşte ama yine yükselir, altını kimse durduramaz. Sonuçta dünyadaki en güvenilir liman altın. Altın gördüğü yerden geri gelmez, gelse de yine toparlanır. Pandemi döneminde altın çok yükseldi. İnsanların güveni kalmadı bir şeye. O zaman altına hücum ettiler, o da bir ara fiyatları çok yükselti. Fiyatlar inanılmaz zirve yaptı. Bence şu anda bile altın fiyatları yüksek” dedi.

“Bitcoin, dolandırıcılığa müsait”

Son dönemde oldukça popüler bir yatırım aracı olan bitcoinin, altının yerini alamayacağını söyleyen Baransel, “Bitcoin yatırımını zenginler yapıyor. Eline para geçmeyen, karşılığının ne olduğunu bilmeden nasıl yapacak bunu? Zamanında İmar Bankası’nın offshore hesapları vardı biliyorsunuz, o zaman herkes o hesaplara güvendi paralarını yatırdı yatırdı ondan sonra İmar Bankası battı. Bitcoini bugün birileri bozdurmaya başladığı zaman kim karşılayacak onun zararını, o kadar parasını. Altınla bitcoin mukayese edilemez. Bitcoini bir kere sanal ortamda yaşıyorsun. Bankada bile altın aldığın zaman sanalda yazıyor sana. Elinde nakit yok ki. Altın hesabı açtırıyorsun, sana sanalda açıyor. Ver altınımı desen altın yok. Bunun gibi bir şey. Bu anlamda ben bitcoini güvenli bulmuyorum. O konuda sansasyon yaratılıyor, yok şu kadar oldu bu kadar oldu diye. Bitcoinle ile ilgili dolandırıcılık olayları olabilir. Bitcoinin ne olduğunu bilen yok zaten. Dolandırıcılığa açık bir mecra” şeklinde konuştu.

“Sarrafiyede artış var”

Kemeraltı Kuyumcular Çarşısı esnaflarından Engin Gençel ise, altın fiyatlarındaki düşüş sonrası çeyrek altın, ata altın, ziynet ve bilezik gibi sarrafiye ürünlerine talebin arttığını belirterek, “İnsanlar hala altını güvenilir bir yatırım aracı olarak görüyor. Satışlar genel anlamda fiyatların düşük olmasından dolayı azaldı. Ama sadece sarrafiyede hareketlilik var. Onda da insanlar altının fiyatı düştüğü için yatırım amaçlı alıyorlar. Bitcoin ise insanlar için yeni bir arayış. Geleceği sanal parada görüyorlar. O yüzden de bitcoine ilgi gösteriyorlar ama altın satışlarındaki düşüşün bitcoinle ilgisi yok” ifadelerini kullandı.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test