Türkiye genelinde binlerce vatandaş, kariyer yolculuklarına yön vermek adına önemli bir adım olan KPSS branş sıralamasını öğrenme konusunda bilgi arayışına girmiş durumda. ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS, adaylara geniş bir branş yelpazesi sunuyor ve bu nedenle adaylar sıralama sonuçlarını öğrenmek için sabırsızlanıyor. Biz de bu merak edilen konuyu haberimizde detaylarıyla ele alıyoruz. KPSS branş sıralaması nasıl öğrenilir? ÖSYM KPSS branş sıralaması İşte detaylar...

KPSS branş sıralaması nasıl öğrenilir?

MEB tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

ÖSYM'den konuyla ilgili olarak gelen açıklama şu şekilde;

2022 Kamu Personel Seçme Sınavı’na (2022-KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları güncellenmiş olup ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne yansıtılmıştır. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle güncellenmiş branş bazında sıralamalarını öğrenebilecektir.

ÖSYM KPSS branş sıralaması

Branş bazında sıralamalar, adaylara bilgi sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir hizmettir. Bu hizmet, adayların sınavda yer aldıkları branşta diğer adaylarla karşılaştırma yapmalarına olanak tanır, böylece kendi başarı durumlarını değerlendirebilirler.

Sayfanın belge niteliği taşımadığını belirtmekte fayda var. Değerlendirmelerde, ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler temel alınır. Branş bazında sıralama işlemleri, adayların ÖSYM sisteminde ilgili tarih itibarıyla aktif olan eğitim bilgilerine dayanır. Bu bilgiler, YÖKSİS ve e-Okul sistemleri üzerinden çekilmiş olup, sistemde aktif eğitimi bulunmayan adaylar için ise başvuruda belirtilen eğitim bilgileri esas alınır.

ÖSYM tarafından yapılan 2022-KPSS (Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim) branş bazında sıralama güncellemesi duyurusuna göre, adaylar branş bazında sıralama bilgilerini nasıl öğrenebileceklerini öğrenmek amacıyla detaylara ulaşabilirler.

MEB tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında ise KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamalarında adayların sıralamalarını belirlerken, mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar, öncelikleri ve TTK kararlarına göre kontroller yapmaktadır. Bu nedenle öğretmen adayları, branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken, bu faktörleri göz önünde bulundurmaları önemlidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ