'Kovid-19 nedeniyle kapalıyız!'

İzmir’de Kovid-19’a yakalanan sağlık personeli sayısının çok fazla olduğunu dile getiren Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Sağlık çalışanlarının Kovid-19’a yakalanmasıyla kapatılan 112 istasyonlarımız, hastanelerde kapatılan servislerimiz, birimlerimiz var. Sağlık çalışanları tükenmek üzere” dedi

'Kovid-19 nedeniyle kapalıyız!'
04 Aralık 2020 - 07:30

SERCAN ÖZİPEKÇİ (ÖZEL HABER)

Türkiye’de Kovid-19 vaka ve ölüm sayıları her geçen gün yeni bir zirve yaşıyor. Cumhurbaşkanlığı isebu kötü tablonun tersine çevrilmesi için hafta başında yeni tedbirler ve kısıtlamalar açıkladı. İzmir’de ise gündem hastanelerin yoğun bakımlarının dolulukları olurken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde İzmir’deki Kovid-19 vakalarında son iki haftada yüzde 50 artış olduğu gerçeğini paylaştı. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, İzmir’de yaşanan vaka artışını doğrularken, Kovid-19’a maruz kalan sağlık personel sayısının da fazlalığına dikkat çekti.

“Yoğun bakımlar sıkıntılı”

Kovid-19 vaka artışının sadece İzmir’de değil, tüm Türkiye’de yaşandığını belirten Doğruyol, “Şu an zaten vakalar zirve yapmış durumda, inşallah bundan daha fazla olmaz. Vatandaşlarımızın ve çalışan arkadaşlarımızın dikkatli olması lazım. Sağlık çalışanları zaten çok zor durumda. İzmir’de yoğun bakımlarımız da sıkıntılı. 112 ambulanslarımız sürekli Kovid-19’lu hasta taşıyor şu an itibariyle kentte. Sayılarımız oldukça yüksek. Hastanelerde yeni yoğun bakımlar açıldı. İl Sağlık Müdürlüğü bu konuda elinden geldiğince çabalamaya çalışıyor. Hastanelerde yoğun bakım doluyor, yeni yoğun bakımlar açılıyor. Trafik Hastanesi’nde açılan yoğun bakım sayısı herhalde 4-5 falan oldu. Buca Doğum Hastanesi’nde yoğun bakımlar açıldı. Yoğun bakımların açılması iyi ama bu yoğun bakımların altyapısının da mutlaka iyi olması gerekiyor ve yoğun bakımda hizmet edecek sağlık personellerinin yoğun bakım tecrübesinin olmasında büyük fayda var. Yani 30 yıllık hemşire arkadaşımız hiç yoğun bakımda çalışmamış, o yoğun bakıma veriliyor mesela. Bu arkadaşımız orada ne kadar verimli olur? Bu arkadaşların yanına, yoğun bakım bilen arkadaşlardan birer ikişer verirsek daha isabetli olabilir” dedi.


“Sağlık ekipleri yetişemiyor”

Salgının başladığı ilk dönemde yapılmasına karşın, şu an Kovid-19 temaslılarına test yapılmamasını değerlendiren Doğruyol, “Bu testlerin yapılması, pozitiflerin belirlenmesi elbette gerekli olabilir ama şu anda vaka sayılarının çok fazla olmasından dolayı, sağlık ekiplerinin yetişemiyor olması da burada bir etken. Bu iş tamamen sağlık çalışanlarının sırtında kaldı. Bizim her zaman, filyasyon görevlendirmelerinde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki memur arkadaşların da bu işin içine girmesi gerektiği yönünde defalarca açıklamalarımız oldu. Ama ne hikmetse bir türlü bunu başaramadık. Test yapılmasında fayda var ama çok da yoğun vaka var. Temaslılara sağlık çalışanları yetişemiyor. Şu an İzmir’de benim bildiğim 800’den fazla filyasyon ekibi var. Sağlık çalışanlarını da düşünmek lazım. Burada en önemli şey halkın sağlığı tabi ki de ama yetişmek de önemli, yapabilmek de önemli” diye konuştu.

 ‘Ölümler, 10 kat fazla’

İzmir’de, çok sayıda Kovid-19’a yakalanan sağlık çalışanı olduğunu söyleyen Doğruyol, “Sağlık çalışanlarındaki vaka ve ölüm sayısı, normal vatandaşların en az 10 katı seviyede. Sağlık çalışanlarında en az 10 katı ölüm gerçekleşiyor. Sağlık çalışanlarının Kovid-19’a yakalanmasıyla kapatılan 112 istasyonlarımız, hastanelerde kapatılan servislerimiz, birimlerimiz var. Yani bir servis düşünün, orada çalışan arkadaşların genel olarak çoğunun Kovid-19 olması durumunda ne oluyor? Orada hizmet edecek arkadaş olmuyor. Bu durum İzmir’de çok yoğun yaşanıyor. Bu durum sağlık çalışanlarının üstüne kaldı tamamen, sağlık personeli bitmek, tükenmek üzere. Elbette bir görev ama sağlıkla ilgili olmayan çalışmalarda, diğer memur arkadaşların bu işin içine girmesinde fayda var ama bir türlü bu düzenlemeyi yapamadık” ifadelerini kullandı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

test