'kopekvelisi' kullanıcı adıyla tanınan Buket Özgünlü'nün, kuduz tanısı konulan köpeklerin kötü şartlar altında yaşadığı gerekçesiyle 35 köpeği kaçırarak Ankara'ya götürdüğü iddia edildi. Şanlıurfa'dan Ankara'ya kuduz hayvan nakledildiği iddiaları üzerine Ankara Valiliği açıklama yaptı.

Köpekvelisi Buket Özgünlü kimdir?

Buket Özgünlü, birkaç yıl önce engelli sokak köpekleri için yaptığı barınakla gündeme gelmişti. Ankara'da yaklaşık bir buçuk yıl önce babasının felç geçirmesi üzerine, 163 engelli köpeğin bakımını üstlendi. Yıllar öncesinden beri sokak hayvanlarını beslemeye başlayan Özgünlü, 300'e yakın köpeği beslediğini açıklamıştı. Sokak hayvanlarına daha fazla yardım edebilmek için Yaşama Tutunan Patiler Derneği'ni kurmuştu.

Bir gıda firmasında işletme müdürü olarak görev yapan Özgünlü, dernek üyeleri ve diğer bağışçıların desteğiyle Ankara Gölbaşı'nda 20 dönümlük arazi üzerine bir barınak inşa etti. Bu barınakta ülkenin farklı illerinden gelen engelli köpeklerin bakımını üstlendi. Özgünlü, sosyal medya platformu X'te (eski adıyla Twitter), Şanlıurfa'da kuduz tanısı konulan 35 köpeği kaçırıp tedavi için Ankara'ya götürdüğü iddiasıyla gündem oldu.

Özgünlü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kuduz vakaları varmış diye köpekleri kısırlaştırmamışlar, Şanlıurfa sokaklarında hiç köpek kalmamış. Yasaklı ırklardan 3 köpeği de aldık, hayvanlarda her türlü hastalık var," dedi. Bu açıklamanın ardından Özgünlü, gözaltına alındı. Hayvanlara kuduz testi yapıldığı öğrenildi.

Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İlimize getirilen hastalıklı köpekler konusuyla  ilgili Emniyet Güçlerimizin yaptığı çalışmalar sonucu bulundukları yer tespit edilen hayvanlar, veteriner hekimlerimizin gözetiminde karantinaya alınmıştır. Söz konusu hayvanları İlimize yönlendiren ve getiren kişiler yakalanarak Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatları doğrultusunda gözaltına alınmış ve haklarında yasal işlemlere başlanılmıştır. 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: Haber Merkezi